fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychJak minął tydzień na rynku zbóż?

Jak minął tydzień na rynku zbóż?

Miniony tydzień (3-7 października) nie był zbyt udany dla notowań cen europejskich zbóż. Poniedziałkowe i wtorkowe spadki notowań pszenicy i kukurydzy można jeszcze określić jako nieśmiałe, jednak już środa i czwartek były zdecydowanie mniej sprzyjające.

Rynek pszenicy

Zacznijmy od pszenicy. Zeszły tydzień kończyła z notowaniami na poziomie 356,75 EUR/t, w ostatni piątek jej cena spadła do 348 EUR/t, co oznacza spadek w skali t/t o 8,75 euro.

Co decydowało o notowaniach giełdowych w minionym tygodniu? Przede wszystkim obawy przed globalną recesją, wahania kursów walut i obawy o dostawy z Morza Czarnego. Te dwa pierwsze czynniki wywierały presję spadkową, ostatni zaś jej przeciwdziałał.

Z informacji wartych odnotowania można podać podsumowanie żniw na Ukrainie, gdzie zebrano 19,2 mln ton pszenicy i 5,5 mln ton jęczmienia. Unijny eksport pszenicy w sezonie 2022/23 do 2 października wyniósł 9,15 mln t w porównaniu do 9,48 mln t w analogicznym okresie zeszłego sezonu.

Zbiory pszenicy w tym sezonie w Argentynie oszacowano na zaledwie 16,5 mln t, co oznacza spadek o 22% w porównaniu z ubiegłym rokiem, zaś w USA Całkowite zbiory pszenicy w 2022 r. oszacowano na 1,650 mld buszli wobec 1,783 mld buszli w sierpniowym raporcie USDA

Rynek kukurydzy

Kukurydza zakończyła tydzień z ceną 336,5 EUR/t w porównaniu do 341 EUR/t tydzień wcześniej. Unia Europejska zaimportowała do 2 października 7,37 mln t kukurydzy w porównaniu do 3,76 mln t w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Najwięcej ziarna “ściągnęła” Hiszpania – 2,82 mln t. We Francji oczekiwane zbiory to 10 mln t, czyli najmniej od 32 lat. W Niemczech ma to być 3,5 mln ton, czyli o 19% mniej niż w zeszłym sezonie.

Rynek rzepaku

Rzepak po serii spadków zyskał w piątek ponad 2 proc. Ostatecznie osiągnął cenę 629,5 EUR/t, zaliczając spadek o 3,5 EUR/t t/t. Strategie Grains zwiększyła zbiory rzepaku w Unii Europejskiej w 2022 r. z 19,15 mln t do 19,46 mln t.

Zobacz także:

Korekta cen rzepaku w kraju. Ceny rzepaku 10.10.2022

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.