fbpx

Jak korzystać z ekoschematów?

Ekoschematy to nowy rodzaj płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Wg autorów WPR na lata 2023-2027 Realizują one wszystkie cele środowiskowe i klimatyczne WPR dotyczące łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, wspierania zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów naturalnych, takich jak woda, gleba i powietrze oraz ochrony bioróżnorodności.

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wprowadzono łącznie 6 ekoschematów:

– Dobrostan zwierząt

– Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi

– Obszary z roślinami miododajnymi

– Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin

– Biologiczna ochrona upraw

– Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych

Stosowanie ekoschematów jest dobrowolne, ale rezygnacja oznacza dopłaty niższe o 30% niż w poprzednich. Dlatego warto skorzystać ze szkolenia organizowanego przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, które odbędzie się 18 stycznia 2023 r. w godz. 10.00 – 12.00 w formie hybrydowej – stacjonarnie i online.

Temat szkolenia to „Mechanizmy wsparcia dochodów gospodarstw rolniczych – ekoschematy”. W programie znajdą się prelekcje omawiające poszczególne zagadnienia dotyczące ekoschematów:

– Ekoschematy – nowy rodzaj dobrowolnych, płatnych praktyk

– Krótka charakterystyka ekoschematów – praktyki objęte wsparciem, kryteria dostępu, szacunkowa   wysokość wsparcia

– Zasady łączenia ekoschematów oraz wykluczenia

Szkolenie poprowadzi Łukasz Piotrowski, główny specjalista ds. ekonomiki KPODR w Minikowie. Aby uczestniczyć w szkoleniu online, należy zarejestrować się korzystając z linku https://kpodr.clickmeeting.com/655974398/register

W webinarium można również uczestniczyć korzystając ze smartfona po zeskanowaniu kodu znajdującego się na stronie internetowej KPODR w Minikowie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.