fbpx
Strona głównaCenyJaja drożeją. Co będzie dalej?

Jaja drożeją. Co będzie dalej?

Grypa ptaków w Stanach Zjednoczonych i we Francji, obok skutków wojny na Ukrainie, to ostatnio dwa  kluczowe czynniki wpływające na podwyżki cen jaj na całym świecie.

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz cena dużych jaj na rynku hurtowym w Środkowo  – Zachodnich Stanach Zjednoczonych przed Wielkanocą wzrosła o blisko 200 proc. w porównaniu rok  do roku. W efekcie, konsumenci płacą więcej nie tylko za jaja w skorupkach, ale również za produkty spożywcze, w  których istotnym składnikiem są jaja, takie jak majonezy czy sosy.

Według KIPDIP dodatkowo podaż jaj na rynku międzynarodowym cały czas zakłóca wojna na Ukrainie. Z powodu wykluczenia z rynku największych ukraińskich graczy, zachwiane zostały dostawy jaj na Bliski Wschód, który to region polegał na współpracy z ukraińskimi eksporterami.

W tej sytuacji Europa stała się alternatywnym dostawcą dla wielu importerów jaj na świecie. Poza państwami unijnymi, również Turcja wymieniana jest  jako potencjalne źródło jaj dla dotychczasowych kontrahentów ukraińskich firm.

W opinii Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz zdarzenia te to tylko część fundamentalnych czynników kształtujących rynek jaj w Europie, w tym w Polsce. Według ekspertów KIPDiP  rynek przez dłuższy czas będzie pozostawał pod presją tychże zdarzeń. Dodatkowo jak podkreśla Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, nie należy umniejszać dalszego wpływu na ceny sytuacji ekonomicznej producentów jaj w poszczególnych krajach unijnych, często bardzo trudnej z powodu nieradzenia sobie z kosztami produkcji i oporu w płaceniu wyższej ceny przez odbiorców detalicznych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.