fbpx

IZP: Nałóżmy cło na nawozy i towary rolne z Rosji i Białorusi

Polska, Szwecja i kraje bałtyckie oczekują rozszerzenie zakresu stosowania ceł w imporcie z Rosji i Białorusi towarów takich jak nawozy i towary rolne. Stawki na nawozy wahałyby się w granicach 30-40 proc.

Baner Kuhn

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie zespołu ds. zagrożeń dla bezpieczeństwa łańcucha dostaw pasz. Podczas spotkania przedstawiciel sekretariatu FEFAC poinformował, że grupa krajów członkowskich, w tym Polska, Szwecja i kraje bałtyckie ponowiła wezwać o rozszerzenie zakresu stosowania ceł w imporcie z Rosji i Białorusi towarów takich jak nawozy i towary rolne, informuje Izba Zbożowo-Paszowa (IZP). Stawki na nawozy wahałyby się w granicach 30-40 proc.

Ochroną celną miałyby być objęte ryby, przetworzone warzywa i owoce, cukier, wyroby czekoladowe, alkohol etylowy, piwo, sosy, ketchup i mieszanki przypraw.

W dyskusji zwrócono uwagę na spadek w ostatnim roku, o około połowę, przewozów realizowanych przez Kanał Sueski, dużą zależność UE od importu witamin i innych dodatków paszowych z rynku chińskiego oraz na możliwy wzrost importu śruty sojowej w przypadku wprowadzenia ceł na import lizyny, na co należy zwrócić uwagę w rozmowach z KE.

Przedstawiciel IZP zwrócił uwagę na zgłaszane przez uczestników rynku obawy odnośnie możliwych konsekwencji wprowadzenia cła na import lizyny z Chin oraz opłaty retroaktywnej. Wprowadzenie takich obciążeń zwiększać będzie koszty produkcji pasz a tym samym koszt produkcji zwierzęcej.

Baner Kioti
SDF baner

Przedstawiciel Sekretariatu FEFAC wskazał, że w grudniu może być podpisane porozumienie UE z krajami Mercosur. Ponadto z rynku USA płyną informacje, że nowy prezydent może wprowadzić 10-20% cła w imporcie produktów do USA, a w przypadku stali i samochodów mają być one jeszcze wyższe.

W związku z planowaną dyskusją na spotkaniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCPAFF), Izba, podczas sesji sekcji fitofarmaceutyki, przedstawiła stanowisko popierające utrzymanie dotychczasowego wyjątku. Wyjątek ten umożliwia stosowanie obecnych zasad do czasu ustanowienia odrębnych Najwyższych Dopuszczalnych Poziomów (NDP) pestycydów dla produktów lub ich części, które są wykorzystywane wyłącznie do produkcji pasz i z uwagi na swoje właściwości służą wyłącznie jako składniki pasz dla zwierząt. Taka derogacja pozwala na utrzymanie wymiany handlowej z zagranicą w sytuacjach niedoborów surowców paszowych, zwłaszcza wysokobiałkowych komponentów paszowych oraz wspiera ograniczenie stosowania środków ochrony roślin w Unii Europejskiej.

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

1 KOMENTARZ

  1. Tak wprowadź cła jak najszybciej żeby nawozy mocno zdrożały i dodatkowo zwiększyć import tanich towarów rolnych do Polski , tak żeby nam odechciało się gospodarzenia .Takie jest myślenie całej Unii , dodatkowo wprowadzić co tygodniowe kontrolę , a wszystko to dla naszej dobroci finansowej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.