Izby rolnicze wnioskują o wydłużenie pozwolenia na pracę sezonową

Izby rolnicze postulują do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej  o wydłużenie z 9 do 12 miesięcy zezwolenia na pracę sezonową. Jak uzasadnia samorząd rolniczy konieczność  wydłużenie zezwolenia na pracę sezonową wynika z faktu, że rolnicy w całym kraju mają trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników.

W wielu gospodarstwach zajmujących się produkcją zwierzęcą występuje brak pracowników do obsługi zwierząt gospodarskich, w związku z czym rolnicy bardzo często  zatrudniają cudzoziemców, gdyż bardzo trudno jest znaleźć pracownika z lokalnego rynku pracy. Niestety, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje jedynie zezwolenie na pracę sezonową, na czas określony, który nie może być jednak dłuższy niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Produkcja zwierzęca charakteryzuje się tym, że trwa nieprzerwanie przez cały rok, a częste zmiany pracowników to ogromne utrudnienie dla rolników – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W ocenie KRIR pozwolenie na pracę tylko na 9 miesięcy powoduje, że rolnik na kolejne 3 miesiące musi szukać następnego pracownika. Praca przy zwierzętach wymaga długiego czasu, jaki należy poświęcić na przyuczenie nowego pracownika, aby poznał zasady postępowania ze zwierzętami, zapewnienia im dobrostanu i zasady bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności