fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeIzby rolnicze alarmują: rolnicy nie dostają odpowiedniej kwoty emerytur i rent

Izby rolnicze alarmują: rolnicy nie dostają odpowiedniej kwoty emerytur i rent

Rolnicy domagają się od Krajowej Rady Izb Rolniczych interwencji w sprawie waloryzacji emerytur i rent rolniczych. Według izb rolniczych obecne przepisy są krzywdzące dla rolników.

– Po waloryzacji, której wskaźnik w tym roku wynosi 7 proc., rolnicy nie otrzymują finalnie emerytur wyższych o 7 proc. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w przypadku emerytur rolniczych waloryzacji podlega kwota emerytury podstawowej (od której za pomocą indywidualnych wskaźników wylicza się rzeczywistą emeryturę brutto) a nie kwota brutto dotychczasowej emerytury, jak to jest w przypadku emerytur w systemie powszechnym (ZUS) – informuje Bronisław Węglewski, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Dlatego zdaniem IRWŁ konieczne jest podjęcie działań w celu zmiany przepisów w zakresie waloryzacji emerytur i rent rolniczych, tak by jeszcze w tym roku rolnicy mogli otrzymać zwaloryzowaną emeryturę lub rentę w oparciu o nowe przepisy.

5 KOMENTARZE

  1. Sytuacja emerytów rolników i waloryzacja emerytur rolniczych. Zapowiedzi premiera 7%. Tymczasem z danych za marzec KRUS wynika że średnia renta i emerytura wzrosła o 4,9% Niektórzy rolnicy otrzymali po 10, 20 zł. Wynika to ze zmiany przepisów z listopada 2016 roku i wprowadzenia naliczania emerytury rolniczej nie na podstawie najniższej emerytury pracowniczej a emerytury podstawowej. Dzisiaj to 1085 zł podstawowa a 1338 zł najniższą. Powoduje to coroczne zaniżenie średniej emerytury rolniczej w stosunku do najniższej emerytury, najniższego wynagrodzenia, średniego wynagrodzenia. Emeryt rolny ciągle biednieje w stosunku do reszty społeczeństwa. Dlatego PIS wprowadza emeryturę bez przekazania gospodarstwa bo z samej emerytury trudno dzisiaj funkcjonować. Ta zmiana naliczania emerytur bardzo skrzywdziła wszystkich rolników tylko o tym jeszcze nie wiedzą. Powoduje ona zmniejszenie emerytury rolnej 300-400 zł miesięcznie. Dzisiaj rolnik o staży składkowym 25 lat czy 40 lat otrzymuje taka sama emeryturę najniższą a miał otrzymywać za każdy rok składkowy odpowiednio więcej. Średnia emerytura rolna wynosiła w 2016 1,2 najniższej emerytury pracowniczej blisko 200 zł więcej a dzisiaj w 2022 niewiele więcej bo 40 zł niż najniższa emerytura. Sprawa emerytur rolnych to problem wszystkich rolników bo albo są albo będą emerytami. Francuscy emeryci rolni wywalczyli właśnie sobie emerytury w wysokości 85 procent najniższego wynagrodzenia. Można można. Poprzednie przepisy obowiazywaly u nas od 1990 roku do 2017 i dopiero PIS gdy doszedł teraz do władzy to je tak wypaczył że obliczanie wysokości emerytury rolniczej powoli staje się bezsensowne bo przy tej inflacji za rok albo dwa wszyscy będą mieć emeryturę rolnicza taka sama czyli najniższą. System większy staż więcej składek większą emerytura został przez rządzących zniszczony. Nawet 13 i 14 emerytura tej straty nie rekompensuje a miła być dodatkiem. Rząd ma pieniądze na obniżenie podatków zamożniejszym 500+ a odpowiada że nie ma pieniędzy na właściwą waloryzację emerytur dla najsłabszych i najbiedniejszych grup społecznych. Hipokryzja tych tłumaczeń jest niewyobrażalną.

  2. Jak opodatkować dochody rolników to ok ale za pasze dla zwierzat np szt 30 to trzeba zapłacić za mies ok3500 zl plus kiszonka którą trzeba latem przygotowac plus obornik wywiesc a robocizna a czesci a maszyny a paliwo …proszę spojrzec na ludzi na wsi gdzie oni wyjadą nawet jednego dnia nie ma wolnego bo co krowy kto podoi i nakarmi.zostaja na wsi ci co lubią to ale też do czasu tzn jak juz rak zaatakuje a z miasta mają kasę to kupują gospodarstwa działki i domy i idą na skargę ze rolnik obornik wywiozl bo smierdzi a jego gówno pachnie itd

  3. Tę odpowiednie kwoty, to jakie one mają być?
    Uważam, że takie jakie są składki, kwartalne emerytury i renty zgodne z wypłacanymi składkami nie więcej. Tak na marginesie, a co z podatkami dochodowymi rolników, my płacimy oni na nich żerują jako pasozyci. Czas ich opodatkować jak każdego

    • Opodatkować to trzeba kościół.. Zobaczysz ile ta jest pieniędzy.. A jak chcedz docisnąć gospodarza to już zacznij jest trawę i kamienie.. Jako gospodarz też pójdę robić po osiem godzin i mam w dupie resztę.. Pójdę na ZUS i też będę beczał jak bydło że mi się należy..

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]