fbpx
Strona głównaWiadomościIzba Zbożowo - Paszowa informuje o korektach cen na krajowym rynku zbóż

Izba Zbożowo – Paszowa informuje o korektach cen na krajowym rynku zbóż

Wzrost podaży i umocnienie złotówki wpłynęły na spadek cen ziarna z dostawą do portów z przeznaczeniem na eksport. To również wpłynęło na korekty zbóż w obrocie krajowym – komentuje Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska.

W najnowszym raporcie Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że rynkowej
niepewności związanej z rosyjską agresją na Ukrainę towarzyszą pierwsze oznaki wzrostu
podaży ziarna i chęci jego sprzedaży przez rolników (na razie w małych partiach). Wynika to z rozpoczętych wiosennych prac polowych i konieczności zakupu chociaż minimalnych ilości nawozów oraz innych środków do produkcji, których ceny są obecnie rekordowo wysokie.

Analitycy wskazują, że najprawdopodobniej skutki trwającej wojny w Ukrainie, tj. wstrzymany eksport zbóż z Ukrainy i zagrożone siewy i zbiory w tym kraju mogą być już w znacznej mierze zawarte w cenach zbóż, stąd wszelkie doniesienia o możliwej deeskalacji konfliktu powodują przeceny.

Z najnowszego raportu Sparks Polska wynika, że w połowie ubiegłego tygodnia oferowana
przez przetwórców i firmy handlowe cena pszenicy konsumpcyjnej z dostawą kształtowała się na poziomie 1680-1750 zł/t, kukurydzy 1500-1620 zł/t a żyta konsumpcyjnego 1200-1300 zł/t.

Z kraju drogą morską obecnie realizowany jest przede wszystkim eksport kukurydzy, podczas gdy eksport pszenicy jest śladowy. Jednak jak podkreślają analitycy, wzrostu możemy spodziewać się w okresie od kwietnia do czerwca, a jego finalny poziom warunkowany będzie rozwojem sytuacji w Ukrainie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.