fbpx
Strona głównaPozostałeIzba Rolnicza w Łodzi apeluje o pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę

Izba Rolnicza w Łodzi apeluje o pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę

Po licznych sygnałach od rolników i samorządów lokalnych Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego apeluje o uruchomienie procedur związanych z wystąpieniem suszy w województwie łódzkim.

W piśmie skierowanym do wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej izba powołuje się na prognozy z 20 czerwca, wykonen przez Zakład Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki IUNG-PIB Puławach. Według monitoringu prowadzonego w Isntytucie w woj. objętych suszom przewiduje się spadki plonów, dochodzące do 35% dla owsa, do 30% dla jęczmienia jarego, pszenicy jarej, rzepaku ozimego i 30% dla buraków cukrowych. W skali kraju należy spodziewać się niższych plonów dla pszenicy ozimej o 3% i rzepaku o 8%. Znacznie gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych, według prognoz należy spodziewać sięw skali kraju spadku plonu pszenicy jarej i jęczmienia jarego o 14% i owsa aż o 18%. Dla buraków cukrowych prognozujemy plony niższe od wieloletnich o 6%. Dla żytai ziemniaków na podstawie dotychczasowego przebiegu pogody, prognoza nie przewiduje strat plonów w skali kraju. Wg IUNG-PIB susza wystąpiław województwie łódzkim. Dlatego Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oczekuje od Pani Wojewody podjęcie działań mających na celu pomoc poszkodowanym rolnikom w postaci m.in.:uruchomienia kredytów klęskowych w bieżącym roku, przyśpieszenia wypłat dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych, wydłużenia terminu spłaty kredytów klęskowych, zaciągniętych w latach poprzednich, zwolnienia z opłat prowizji za przedłużenie kredytów klęskowych,uruchomienie dopłat do zakupu materiału siewnego odmian roślin oraz obniżenie podatku VAT do produktów rolnych, zwiększenie dopłat lub limitu do paliwa rolniczego z budżetu państwa oraz umorzenia czynszu dzierżaw.

Ponadto izba proponuje, aby przeznaczyć środki finansowe z PROW 2007-13 na utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnejoraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska przeznaczyć środki na wapnowanie gleb i retencję wód.

opr. MS/Wrp.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.