fbpx

IUNG – susza rolnicza na terenie 10 województw, zagrożonych 11 upraw

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych. 

Samasz loteria - baner

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) w Puławach opublikował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. Od 1 czerwca do 31 lipca 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) była ujemna, wynosiła -66 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zwiększeniu o 2 mm.

Największe niedobory wody od -160 do -209 mm notowano na obszarze Nizin Mazowieckiej i Podlaskiej, na Polesiu oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Na południu kraju oraz w Polsce zachodniej i północno-zachodniej deficyt wody był najmniejszy od -50 do -119 mm. Na pozostałym terytorium kraju notowano braki wody dla roślin uprawnych od -120 do -159 mm.

Syngenta - baner corner

Susza rolnicza występowała na terenie dziesięciu województw: Mazowieckiego, Łódzkiego, Podlaskiego, Podkarpackiego, Lubelskiego, Opolskiego, Zachodniopomorskiego, Wielkopolskiego, Warmińsko-mazurskiego, Dolnośląskiego, w jedenastu uprawach:

kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, krzewów owocowych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, zbóż jarych, tytoniu, zbóż ozimych, truskawek, chmielu, ziemniaka.

  1. Kukurydza na ziarno: wśród upraw kukurydzy na ziarno od 1 czerwca do 31 lipca 2024 r. największy zasięg suszy rolniczej występował. Notowano ją w 275 gminach (11,1% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 3,11 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 1,62% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 0,75 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania)

  2. Kukurydza na kiszonkę: wśród upraw kukurydzy na kiszonkę suszę rolniczą notowano ją w 275 gminach (11,1% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 3,11 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 1,62% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 0,75 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania)

  1. Rośliny strączkowe: w uprawach roślin strączkowych. Notowano ją w 146 gminach (5,89% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 3,15 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 0,76% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 0,54 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania).

  1. Zboża jare: uprawach zbóż jarych suszę notowano w 26 gminach (1,05% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 6,62 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 0,07% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 0,89 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania)

  1. Zboża ozime: w uprawach zbóż ozimych suszę notowano w 2 gminach (0,08% gmin Polski), Suszę notowano na obszarze 0,00% gruntów ornych kraju, nastąpiło zmniejszenie o 0,28 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania.

  1. Ziemniak: uprawach ziemniaka suszę notowano w 1 gminie (0,04% gmin Polski) nastąpiło zmniejszenie o 0,04 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania.

  • Więcej informacji: IUNG
Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.