fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaIUNG-PIB: susza najbardziej dotknęła kukurydzę

IUNG-PIB: susza najbardziej dotknęła kukurydzę

IUNG-PIB w swoim ostatnim  raporcie stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Raport suszowy potwierdził to co doskonale widzimy na polach, że susza najbardziej dotknęła kukurydzę.

Jak podaje IUNG-PIB średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -79 mm w ostatnim okresie raportowania od 11 lipca do 10 września 2022 r. Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju.

IUNG-PIB stwierdził występowanie suszy rolniczej na terenie 8 województw, w 8 monitorowanych uprawach: kukurydzy na kiszonkę i ziarno, krzewach owocowych, ziemniaku, roślinach strączkowych, buraku cukrowym, chmielu, warzywach gruntowych.

W dwunastym okresie raportowania od 11 lipca do 10 września 2022 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę notowano w 225 gminach (9,08 proc. gmin Polski). Wśród upraw kukurydzy na ziarno w 186 gminach (7,51% gmin Polski).  W uprawach ziemniaka suszę notowano w 200 gminach (8,07% gmin Polski). Z tymi gatunkami roślin na szczycie listy województw dotkniętych suszą było zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.