fbpx
Strona głównaUprawaIUNG: Największa susza w Wielkopolsce

IUNG: Największa susza w Wielkopolsce

 Z ostatniego raportu przygotowanego przez ekspertów Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, że  od 11 lipca do 10 września susza rolnicza  występowała na terenie województw: wielkopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubuskiego, pomorskiego i lubelskiego.

Największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach odnotowano w 70 gminach Polski (2,83% gmin kraju).

Stwierdzono ją  w 9 województwach na powierzchni 0,15% gruntów ornych . Susze odnotowano również w uprawie  kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, chmielu  i buraka cukrowego.

– Ostatnio występujące opady sprawiły, że zasięg suszy rolniczej znacznie zmniejszył się. Jednakże są rejony Polski, w których w dalszym ciągu występują niedobory wody w glebie. Występujący duży deficyt wody powoduje, że największa susza notowana jest na terenie woj. wielkopolskiego. W mniejszym stopniu na obszarach woj.: opolskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego oraz lubelskiego – podsumowuje prof.. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG – PIB w Puławach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.