IRZ przez internet

W twoim stadzie zmieniła się liczba zwierząt? Pamiętaj, że teraz, żeby dokonać zmian w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ), nie trzeba fatygować się do biura Agencji osobiście. Można to zrobić drogą internetową.

ARiMR przypomina, że już od 2008 roku działa elektroniczny system, za pomocą którego posiadacze zwierząt mogą łączyć się z Centralną Bazą Danych IRZ i poinformować Agencję o zmianach w stadzie.

– Wszystkie osoby, które mają dostęp do komputerów z łączem internetowym informujemy, że korzystanie z elektronicznego sposobu przekazywania danych do CBD IRZ, wymaga zwrócenia się do ARiMR o przyznanie tzw. loginu i hasła dostępu do specjalnej elektronicznej aplikacji – przypomina rzecznik prasowy Agencji.

Po wejściu do Unii Europejskiej Polska została zobowiązana do wdrożenia unijnego systemu gwarantującego żywność bezpieczną dla zdrowia konsumentów. Rejestr oznakowanych zwierząt gospodarskich, który prowadzi ARiMR, to dziś potężna i bardzo nowocześnie oprogramowana baza danych. Ponad 3 tys. pracowników w Agencji zajmuje się zbieraniem od rolników informacji o zmianach w ich stadach i wprowadzaniem tych danych do centralnego rejestru. Liczba zwierząt zarejestrowanych 10 sierpnia 2009 r. to ponad 6,2 mln sztuk bydła, około 260 tys. owiec i przeszło 44 tys. kóz. W ciągu 5 lat funkcjonowania sytemu IRZ rolnicy zgłosili do ARiMR – ponad 86 mln zdarzeń dotyczących zwierząt.

Agencja i Służby Weterynaryjne mogą w oparciu o taki rejestr szybko ustalić skąd pochodzi, konkretna – odpowiednio oznakowana sztuka, która np. trafiła do rzeźni i jak była przemieszczana od momentu urodzenia. Mając dostęp do takich informacji Inspekcja Weterynaryjna jest w stanie szybko zlokalizować i zlikwidować ognisko zwierzęcej choroby, jeśli takowe się pojawi, a tego nigdy nie można wykluczyć.

Rejestr zwierząt gospodarskich jest przydatny również do innych celów. W ARiMR dane z tego systemu są też podstawą do naliczania rolnikom płatności zwierzęcych. Z danych z systemu IRZ mogą korzystać przez Internet także inne instytucje i podmioty do tego ustawowo uprawnione, w tym m.in. Agencja Rynku Rolnego, zajmująca się w ramach Wspólnej Polityki Rolnej kwotowaniem produkcji mleka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności