fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeIRWŁ: Dlaczego rolnicy muszą pozbywać się gospodarstw, aby uzyskać rentę?

IRWŁ: Dlaczego rolnicy muszą pozbywać się gospodarstw, aby uzyskać rentę?

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego postulują do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie działań w sprawie przyznawania rencistom świadczeń rentowych na podobnych zasadach co w przypadku emerytów.

Obecne przepisy stanowią, że rolnik, który nie może podjąć pracy z powodu całkowitej niezdolności do pracy nie może otrzymać świadczenia rentowego póki nie przekaże gospodarstwa. Takie świadczenie jest przyznawane gdy małżonek rolnika jest ubezpieczony w KRUS. Coraz więcej jest przypadków, że jeden z małżonków pracuje poza gospodarstwem i jest ubezpieczony w ZUS. Sytuacja dotyczy osób samotnych, bezdzietnych i wielu innych, którzy z powodu różnych sytuacji życiowych nie mają możliwości przekazania gospodarstwa.

– Wnioskujemy, aby osoby ubezpieczone w KRUS, które są całkowicie niezdolne do pracy i którym przysługuje świadczenie rentowe zostały objęte takimi samymi warunkami przyznawania świadczeń jak emeryci, czyli bez konieczności przepisywania swoich gospodarstw – mówi Bronisław Węglęwski, prezes IRWŁ.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.