IRWŁ apeluje do premier Szydło

W związku z trudną sytuacją na rynku mleka Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje do premier Beaty Szydło o opracowanie programu pomocowego dla sektora mleczarskiego.

Zdaniem IRWŁ program taki powinien zawierać bezpośrednie dopłaty dla producentów mleka, podniesienie cen skupu interwencyjnego dla produktów mlecznych oraz uruchomienie mechanizmów wspierania eksportu poza kraje UE. Samorząd rolniczy z województwa łódzkiego uważa że sytuacja na rynku mleka jest poważna i wymaga jak najszybszych działań zarówno na szczeblu krajowym jak i europejskim.

Z terenu docierają do nas liczne sygnały od rolników, którzy alarmują, że produkcja mleka po zniesieniu kwot mlecznych powoduje spadek opłacalności i naruszenie płynności finansowej wielu gospodarstw mleczarskich. Rolnicy niejednokrotnie zaciągnęli kredyty na rozwój gospodarstw, a teraz ich sytuacja staje się krytyczna. Trudna sytuacja jest też spowodowana koniecznością płacenia wysokich kar za przekroczenie limitów produkcyjnych w okresie kwotowania 2014/2015. Cały czas spada cena mleka, w tej chwili jest o ok. 13 % mniejsza niż w analogicznym okresie 2015r. Rolnikom trudno ograniczyć produkcję, skoro ponieśli duże nakłady finansowe. W związku z tym wiele rolniczych rodzin może stanąć na granicy bankructwa – mówi Bronisław Węglewsk, prezes zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.