fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeInwestycje w szamba, płyty i wozy asenizacyjne z aplikatorami. Niebawem rusza nabór...

Inwestycje w szamba, płyty i wozy asenizacyjne z aplikatorami. Niebawem rusza nabór wniosków

„Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego” będzie można sfinansować przy wsparciu środków uzyskanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków rozpoczyna się 3 marca. 

Dofinansowanie przysługuje hodowcom zwierząt gospodarskich, którzy planują inwestycję mającą na celu ochronę wód przed azotanami, z wyłączeniem właścicieli ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.  

Limit dofinansowania wynosi 150 tys. zł. na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, w wys. 50% standardowo lub 60% w przypadku młodego rolnika, kosztów kwalifikowalnych inwestycji. 

Jak informuje ARiMR, dofinansowanie będzie można przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Wsparciu będzie podlegał również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej. 

W porównaniu z poprzednimi warunkami naboru wniosków na tego typu inwestycje nastąpiły tu dwie zmiany – zwiększenie limitu dofinansowania o 50 tys. zł. oraz zmiana sposobu rozliczania budowy zbiornika na gnojówkę lub gnojowicę lub płyty do przechowywania nawozów naturalnych stałych – w tym przypadku mają obowiązywać stawki jednostkowe. 

Szósty już nabór wniosków o wsparcie na tego typu inwestycje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 potrwa miesiąc – od 3 marca do 3 kwietnia 2023 r. Dokumenty będzie można składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną. Można je będzie również wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP. 

Dotychczas ARiMR na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego z PROW 2014-2020 wypłaciła 225,2 mln zł ponad 3,1 tys. rolników. 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.