Inwestycje publiczne na działkach rolnych: samorządy łatwiej wywłaszczą grunty?

Minister Michał Cieślak, odpowiedzialny w Radzie Ministrów za rozwój samorządów chce zmienić prawo samorządowe w zakresie likwidacji barier rozwojowych. Zmiany mają być ukierunkowane na ułatwienie realizacji inwestycji rozwojowych o znaczeniu pożytku publicznego, nowe źródła finansowania samorządów oraz poprawę jakości usług publicznych. Aby tak się stało, konieczna jest nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Zdaniem ministra Cieślaka, nowe rozwiązania legislacyjne mają ułatwić samorządom terytorialnym realizacje inwestycji o znaczeniu publicznym na działkach rolnych.

– Obecnie często mamy sytuację, że część gruntów rolnych i leśnych znajdujących się w obrębie administracyjnym miast jest wciąż niedostępna dla realizacji inwestycji o znaczeniu publicznym. W większość przypadków ww. grunty nie spełniają już przypisanego przeznaczenia, a działalność rolna i leśna nie jest na nich prowadzona. Często też działki te zlokalizowane są w miejscach i przestrzeni nadającej się na budownictwo mieszkaniowe, budowę żłobka, przedszkola, szkoły, ośrodka zdrowia, domu kultury lub innych przedsięwzięć mających istotny wpływ na dalszy rozwój miast i gmin –  mówi Michał Cieślak.

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacje samorządowe i pozarządowe oraz obywatele, mogą nadsyłać propozycje dotyczące likwidacji barier rozwojowych w samorządzie do 31 maja 2021 r. na Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (także e-mail).

Jak się dowiedzieliśmy, opinie te zostaną przeanalizowane w Departamencie Współpracy z Samorządem oraz przez powołaną wkrótce Radę Samorządową przy Premierze RP. Wypracowane w ten sposób propozycje zostaną przedstawione pod ocenę MSWiA oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności