Inwestycje polskich rolników

Wyjątkowo duży popyt na sprzęt i maszyny rolnicze w ostatnich miesiącach 2009 r. i na przełomie roku pozytywnie zaskakuje nie tylko producentów, ale również firmy finansujące, informuje BZ WBK Finanse & Leasing. Inwestycje polskich rolników, pomimo spowolnienia gospodarczego, to przede wszystkim zasługa unijnego wsparcia oferowanego przez ARiMR, która w ramach realizacji działania Modernizacja gospodarstw rolnych” wypłaciła rolnikom ponad 1,56 mld zł, uważają eksperci bankowi.”

Od kilku miesięcy otrzymujemy coraz więcej wniosków do rozpatrzenia. Szczególny pod tym względem był listopad i grudzień 2009 r., kiedy ARiMR rozpoczęła intensywnie wydawać kolejne decyzje i podpisywać z rolnikami umowy o dofinansowanie – komentuje Szymon Stryjski z BZ WBK Finanse & Leasing, firmy specjalizującej się m.in. w finansowaniu maszyn rolniczych. Wnioski, które otrzymuje bank dotyczą głównie ciągników rolniczych i sprzętu peryferyjnego, a więc pługów, opryskiwaczy, siewników itp. W roku ubiegłym BZ WBK sfinansował ponownie ponad 600 ciągników.

Klienci szukający wsparcia finansowego na zakup m.in. maszyn rolniczych, budowlanych czy sprzętu komunalnego głównie korzystają z projektów Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz “Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”.

Inwestując w nowy sprzęt rolnicy coraz częściej korzystają z pożyczek czy instrumentów finansowania specjalnie przygotowanych dla sektora rolniczego. W ubiegłym roku firmy leasingowe w tej części rynku sfinansowały inwestycje na łączną kwotę 1173,7 mln zł, podczas gdy rok wcześniej wartość ta wyniosła 1022 mln zł (15% wzrost).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności