Komisja Europejska, wbrew zapowiedziom nie wycofa z systemu interwencji zbóż, kukurydzy – przynajmniej na razie. Zmiany mają nastąpić w 2010 roku.
Jak informowaliśmy już na początku tego roku, wycofanie kukurydzy ze skupu interwencyjnego, miało nastąpić już od 1 lipca br. KE decyzję zaniechania przeprowadzania interwencji publicznej w odniesieniu do kukurydzy tłumaczy bardzo dużymi zapasami ziarna w Europie. Pod koniec roku gospodarczego 2005/2006 unijne zapasy interwencyjne kukurydzy gwałtownie wzrosły do 5,6 milionów ton, co stanowi 40 % całkowitych zapasów interwencyjnych. Pomysł spotkał się z ogromny sprzeciwem wielu Państw, w tym Polski. Polski Związek Producentów Kukurydzy wspólnie z KFPZ zaproponowały, aby skup interwencyjny kukurydzy został utrzymany przynajmniej do roku 2008, kiedy planowane jest dokonanie całościowego bilansu zasad Wspólnej Polityki Rolnej. Zdanie to podzielało również ministerstwo rolnictwa.
Zdaniem KE, jeśli istniejący obecnie system nie zostanie zmieniony, przewiduje się, że wspomniane zapasy, których skup i magazynowanie opłacane są ze środków publicznych, wzrosną w 2013 r. aż do 15,6 milionów ton. Możliwości znalezienia rynków zbytu dla gwałtownie wzrastających zapasów są ograniczone, a kukurydza nie nadaje się do długotrwałego przechowywania. Natomiast zaniechanie dalszego przeprowadzania skupu interwencyjnego kukurydzy umożliwiłoby osiągnięcie nowej równowagi na unijnym rynku zbóż oraz doprowadziłoby do przywrócenia właściwej roli interwencji jako środka zabezpieczającego.
Na szczęście udało się wypracować kompromis – przynajmniej na razie. W wypowiedzi dla programu rolnego TVP, Zbigniew Kaszuba, prezes Zrzeszenia Producentów Zbóż i Rzepaku Rola” poinformował, że po pierwszym listopada w przypadku spadku cen na rynku poniżej 101 euro zostaje uruchamiana możliwość sprzedaży kukurydzy przez rolników bezpośrednio do centrów interwencyjnych w BrukseliKE zaproponowała także wielkości interwencji w najbliższym sezonie na poziomie 700 tysięcy ton. Ilość ta ma być zmniejszona o połowę w przyszłym roku.
Bruksela nie wycofała się jednak definitywnie z uwolnienia ziarna kukurydzy od interwencji. Prawdopodobnie nastąpi to w 2010 roku.
MS
wrp.pl
“