Lubelska Izba Rolnicza apeluje o szybką interwencję i pomoc plantatorom buraka cukrowego w zakresie zwalczania szkodnika szarka komośnika w plantacjach buraka cukrowego.
Szkodnik ten w siewkach buraka cukrowego doprowadza do ich doszczętnego ogołocenia z części zielonych i w konsekwencji powoduje zamieranie roślin. Szarek komornik intensywnie niszczy plantacje buraka cukrowego na terenie województwa lubelskiego, a jego migracja przesuwa się w kierunku zachodnim.
– Na chwilę obecną środki ochrony roślin zawierające substancje aktywne do zwalczania szarka komośnika , które uzyskały zezwolenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do stosowania w uprawach buraka cukrowego nie przynoszą skutecznego efektu. Natomiast intensywne żerowanie tego szkodnika powoduje konieczność przesiewania plantacji buraka, co w obecnie panujących warunkach klimatycznych jest absurdalne – mówi Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.
Dlatego też samorząd rolniczy apeluje o zaangażowanie Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu do rozpoznania tego szkodnika, jego biologii oraz opracowania metod i zaleceń w zakresie jego skutecznego zwalczania oraz o jak najszybszej rejestracji skutecznych środków ochrony roślin.
Źródło: LIR
Opracował: Samuel Skrzysz