fbpx

Interwencja jest niezbędna – w trosce o plantacje  buraków

Lubelska Izba Rolnicza apeluje o szybką interwencję i pomoc plantatorom buraka cukrowego w zakresie zwalczania szkodnika szarka komośnika w plantacjach buraka cukrowego.

Szkodnik ten w siewkach buraka cukrowego doprowadza do ich doszczętnego ogołocenia z części zielonych i w konsekwencji powoduje zamieranie roślin. Szarek komornik intensywnie niszczy plantacje buraka cukrowego na terenie województwa lubelskiego, a jego migracja przesuwa się w kierunku zachodnim.

– Na chwilę obecną środki ochrony roślin zawierające substancje aktywne do zwalczania szarka komośnika , które uzyskały zezwolenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  do stosowania w uprawach buraka cukrowego nie przynoszą skutecznego efektu. Natomiast intensywne żerowanie tego szkodnika powoduje  konieczność przesiewania plantacji buraka, co w obecnie panujących warunkach klimatycznych jest absurdalne – mówi Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Dlatego też samorząd rolniczy apeluje o zaangażowanie Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego  w Poznaniu do rozpoznania tego szkodnika, jego biologii oraz opracowania metod i zaleceń w zakresie jego skutecznego zwalczania oraz o jak najszybszej rejestracji skutecznych środków ochrony roślin.

Źródło: LIR

Opracował: Samuel Skrzysz

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner
Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner