Internauci wybrali “POLAGROWYCH” zwycięzców

16 marca zakończyło się internetowe głosowanie na WYBÓR KONSUMENTÓW 2012 targów POLAGRA PREMIERY. Tym razem głosowanie zostało podzielone na dwie kategorie: maszyny i rośliny.

Przez dwa miesiące na stronie www.zlotymedal.mtp.pl internauci oddawali swoje głosy na najlepszy, ich zdaniem, produkt prezentowany podczas tego wydarzenia. Do rywalizacji stanęło kolejno: 18 maszyn i 10 roślin. Do głosów internetowych dołączyły również te, oddawane podczas targów POLAGRA-PREMIERY przez zwiedzających. Za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej na ekranach dotykowych w Strefie Mistrzów targowi goście mogli wskazać swoje zwycięskie typy.
Kategoria maszyny
Robot szklarniowy OSzA-3 – atomizerowy opryskiwacz szklarniowy firmy ŁUKOMET
, Całowanie. Robot został zaprojektowany do wykonywania zabiegów ochrony upraw pomidorów oraz ogórków w szklarniach wyposażonych w rurowe tory jezdne, oparte swym początkiem na betonowym chodniku. Przeznaczony jest do stosowania stężonych cieczy fungicydów i insektycydów, w znacznie obniżonych dawkach i zużyciu cieczy roboczej.
Doceniono zalety Robota w porównaniu do innych urządzeń tego typu. Zastosowanie głowic atomizacyjnych wspomaganych strumieniem powietrza, pozwala na zredukowanie zużycia cieczy roboczej z 1200 l/ha do zaledwie 60 l/ha uprawy (to znaczące oszczędności w zużytych środkach chemicznych). Redukcja zużycia środków ochrony roślin (nawet o 70%) – to również lepszej jakości i bardziej ekologiczny produkt. Niskie zużycie cieczy roboczej sprawia, że po wykonaniu zabiegu ochronnego nie ulega zaburzeniu delikatna równowaga klimatyczna panująca w szklarni – wilgotność nie wzrasta tak wyraźnie, jak w przypadku innych rozwiązań, ogranicza to koszty związane z utrzymaniem w szklarni właściwych parametrów klimatycznych. Odpowiednie parametry oprysku oraz pomocniczy strumień powietrza to bardziej udane zabiegi, pewność uzyskania właściwych plonów oraz możliwość redukcji ilości zabiegów ochronnych. Zastosowane głowice atomizacyjne, dzięki temu, że pracują bezciśnieniowo, dają możliwość stosowania preparatów biologicznych (zawierających żywe organizmy), gdyż nie występuje efekt dekompresji powodujący ich destrukcję. Zasilanie gazem LPG jest mniej szkodliwe dla roślin i obsługi niż benzynowe silniki spalinowe, (dając dodatkowo cenny dla roślin dwutlenek węgla, zmniejszając tym samym koszty jego dostarczania innymi sposobami) oraz mniej kłopotliwe od zasilania akumulatorowego. Zastosowanie jako mieszadła, sterowanej mikroprocesorowo pompy obiegowej. Stały wypływ cieczy bez względu na zmiany położenia atomizerów i zmiany wysokości słupa cieczy w zbiorniku, dzięki zastosowaniu autorskiego rozwiązania zasilania cieczą każdego atomizera. Zastosowanie mikroprocesorowego sterowania prędkością z cyklem samoczynnego uczenia się i zapamiętywania długości torów. Mały zbiornik cieczy użytkowej – bo mniejsze jej zużycie, pozwolił na wykonanie zwartego, kompaktowego urządzenia. Mały zbiornik to dwukrotnie mniejszy ciężar całego urządzenia, co pozwoliło zastosować poliuretanowe koła, które nie niszczą torów jezdnych.
Kategoria rośliny
Rzodkiewka odmiana FRIDA F1, Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN sp. z o.o., Kraków
. Jest to pierwsza polska odmiana heterozyjna. Odmiana wczesna, a jej okres wegetacji trwa około 28 dni. Przeznaczona jest do wysiewu wiosenno-jesiennego w gruncie i pod osłonami. Zgrubienie ma kuliste, o masie 8-10 g, oraz średnicy około 3,0-3,5 cm. Rzodkiewka jest czerwona, z cienkim ogonkiem. Jej miąższ jest barwy mleczno-białej, a smak ma łagodny. Liście są krótkie, półwzniesione. Odmiana nie wykazuje skłonności do parcenia. Termin siewu pod osłony to II-III, do gruntu to VIII-IX, w rozstawie 10 x 20 cm. Zbiór odpowiednio w terminach: IV-V, X/XI.