New Holland wprowadza opatentowany, inteligentny układ hamulcowy przyczepy w modelach T6 AutoCommand™ i T7 AutoCommand™. Wyróżniona srebrnym medalem na targach Agritechnica innowacja poprawia stabilność jazdy ciągnika z przyczepą podczas hamowania, szczególnie na śliskiej, luźnej nawierzchni i w ten sposób zwiększa stabilność przy pracach transportowych oraz polowych.
Układ zapewnia synchronizację procesu hamowania ciągnika wraz z przyczepą przy redukcji prędkości jazdy ciągnika z wykorzystaniem przekładni napędowej i bez użycia hamulców.
Podczas hamowania zestawu ciągnika z przyczepą za pomocą przekładni napędowej i standardowych hamulców przyczepy, szczególnie na drodze o luźnej nawierzchni lub znacznym nachyleniu, pęd i masa przyczepy będą oddziaływały na ciągnik. Ta siła pchająca może spowodować najeżdżanie przyczepy na ciągnik i w efekcie doprowadzić do utraty stabilności całego zestawu i tym samym niebezpiecznej sytuacji.
Inteligentny układ hamulcowy przyczepy wykrywa zmniejszenie się prędkości jazdy ciągnika i przy użyciu zamontowanego w przekładni napędowej czujnika momentu obrotowego oblicza siłę hamowania. Następnie elektronicznie sterowany zawór hamulcowy przyczepy automatycznie załącza hamulce przyczepy, aby zmniejszać prędkość jazdy przyczepy z taką samą szybkością jak prędkość jazdy ciągnika. Automatyczne hamowanie zapobiega popychaniu ciągnika przez przyczepę, znacznie zwiększa stabilność i zapobiega najeżdżaniu przyczepy na ciągnik. W przyczepie nie są konieczne żadne modyfikacje.
Sterowane i zsynchronizowane hamowanie zespołem ciągnika i przyczepy za pomocą inteligentnego układu hamulcowego przyczepy sprawia, że droga hamowania zespołu pojazdów jest taka sama jak droga hamowania samego ciągnika, a operator w tym przypadku musi jedynie zmniejszyć prędkość jazdy.
To nowe rozwiązanie uzupełnia funkcje układu hamulcowego ciągników marki New Holland, wśród których należy wymienić wyróżnione nagrodą nowoczesny hamulec wydechowy i system ABS, składające się na najpełniej wyposażony układ hamulcowy w maszynach rolniczych.
Źródło: New Holland