fbpx
Strona głównaFirmy i produktyInteligentna orka i siew z Kuhn

Inteligentna orka i siew z Kuhn

W lipcu firma Kuhn w Saverne we Francji zaprezentowała 28 nowości. Większość z nich będzie prezentowana na tegorocznych targach Agritechnica w Hanowerze, ale kilka z nich będzie można już zobaczyć w Polsce na targach Agro Show w Bednarach.

Jedną z nich jest Smart Ploughing. Nowy terminal Isobus zainstalowany we wszystkich pługach zawieszanych KUHN VARI MASTER L. Pług VARI MASTER L może być wyposażony w unikalne funkcje dodatkowe, takie jak Smart Ploughing –Lift i -Line.

Jak podaje firma Kuhn inteligencja pługa, uzyskana dzięki Smart Ploughing, gwarantuje komfort, jaki nie został dotąd osiągnięty w tego typu maszynach i wyjątkową prostotę pracy. Automatyzacja podstawowych funkcji pługa, czyli odwracanie, podnoszenie korpusów, szerokość robocza, głębokość itd. zapewnia optymalne parametry i warunki pracy, aby uzyskać maksymalną wydajność.

Smart Ploughing oferuje kilka poziomów wydajności i komfortu pracy:

Smart Ploughing w wersji podstawowej zapewnia wszystkie ustawienia pługa dostępne w terminalu Isobus. Dzięki szybkiemu podłączeniu, używając łącza Isobus pług jest natychmiast gotowy do pracy. Wszystkie ustawienia pługa wykonywane są z terminala Isobus (szerokość robocza, przesunięcie, głębokość robocza, pion itd.) z możliwością ich zapisania, aby uprościć kolejne uruchomienie i zmianę parametrów pracy.

Smart Ploughing – Lift, uzupełnia funkcje podstawowe o automatyzację indywidualnego podnoszenia korpusów, z geolokalizacją przez GPS. Odwrócenie pługa na końcu pola również odbywa się w sposób automatyczny po podniesieniu wszystkich korpusów. Zapewnia to komfort kierowcy, który nie musi wykonywać żadnych manipulacji przy pługu podczas półobrotu na granicy pola. Smart Ploughing – Lift umożliwia ręczną obsługę korpusów z kabiny. Pozwala to na asymetryczną pracę (4 korpusy z jednej strony i 6 korpusów z drugiej), aby zoptymalizować moc trakcyjną, zwłaszcza na zboczach.

Smart Ploughing – Line umożliwia ustawienie szerokości roboczej za pośrednictwem GPS. Ta opcja zapewnia jednolitą orkę bez względu na niejednorodność powierzchni. Smart Ploughing – Line linia jest w pełni zintegrowana z konstrukcją pługa i sterowana z terminala ISOBUS. Koryguje zmienność glebową na polu, aby zapewnić idealnie prostą orkę.

Kolejną nowością zaprezentowaną w Severne jest siewnik AUROCK 6000 R i AUROCK 6000 RC o szerokości roboczej 6 m, wyposażone w potrójne talerze służące do optymalnego przygotowania terenu pod uprawy pod osłonami w systemach uprawy minimalnej i siewu bezpośredniego.

Siewnik AUROCK

Siewnik AUROCK o szerokości roboczej 6 m jest dostępny w wersjach z jednym (R) i dwoma wałkami wysiewającymi(RC), aby zapewnić większy zakres możliwości. Dzięki temu możliwe jest mieszanie dwóch różnych odmian w pojedynczej sekcji wysiewającej lub wysiewanie ich w osobnych rzędach, zarządzając jednocześnie głębokością siewu w niezależny sposób. Dzięki zastosowaniu wyjątkowych rozwiązań siewnik AUROCK można wyposażyć w zintegrowany wał tnący z regulacją ciśnienia, aby zapewnić sprawne działanie w przypadku osłon każdego rodzaju. Koła transportowe są usytuowane między talerzem otwierającym bruzdę i sekcją wysiewającą. Opcjonalnie maszynę można również wyposażyć w zestaw kół o pełnej szerokości do wysiewu w systemie uprawy minimalnej. Przesunięte koła dogniatające zapobiegają spiętrzaniu gleby w części przedniej i zwiększają wszechstronność wykorzystania poza zakres siewu bezpośredniego. Oprócz tego ułatwiają również przepływ resztek roślinnych i zmniejszają zapotrzebowanie na siłę uciągu, a duża średnica kół (900 mm) redukuje skutecznie ugniatanie gleby.

Wysiew nasion jest realizowane za pomocą 2-tarczowej redlicy wysiewającej zamontowanej na równoległoboku, aby uzyskać precyzyjną głębokość siewu i właściwe kopiowanie trenu. Przegub między sekcją wysiewającą a podwoziem pozwala zapewnić właściwe łoże siewne dla wsiewanego materiału zarówno na skłonach, jak i zakrętach, realizowane przez precyzyjne podążanie sekcji wysiewającej za talerzem otwierającym bruzdę. Talerz otwierający i redlica dwutalerzowa tworzą wspólnie system potrójnego talerza. Firma KUHN posiada już 40 letnie doświadczenie w produkcji tego typu siewników. Siewnik AUROCK jest maszyną kompatybilną z terminalem ISOBUS dostępnym z terminalami CCI 1200 lub CCI 50 (posiada certyfikat AEF).

Wszystkie prezentowane powyżej maszyny będzie można podziwiać na stoisku firmy Kuhn podczas targów Agro Show 2019 w Bednarach.

Tekst i zdjęcia: Anna Arabska

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]