Integrowana produkcja roślinna 2025 dopłaty – ile za Integrowaną w tym roku?

Nowa kampania Ekoschematów 2025 nadchodzi, a wraz z nią zmiany w zasadach. W tym nowe stawki w ramach Integrowanej Produkcji Roślin (IP). Zobaczmy, jak było do tej pory i co czeka rolników prowadzących produkcję rolną w systemie integrowanej produkcji roślin w 2025 roku?

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Czy odrębne dla każdej z grup upraw stawki wpłyną na wysokość dotacji za IP? Czy zainteresowanie rolników tą interwencją zmieni się? Sprawdzamy.

Stawki za Integrowaną Produkcję Roślin w 2025 roku

Dotychczas w ramach Integrowanej Produkcji Roślin obowiązywała jednolita stawka ryczałtowa dla wszystkich grup upraw. W 2023 roku wynosiła ona 1363,77 zł za hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności. Ciut więcej niż stawka proponowana (292,13 euro/ha, czyli 1352 zł).

W 2024 roku nastąpiła już redukcja stawki dla płatności do 818,92 zł/ha, w ramach dopłaty bezpośredniej do integrowanej produkcji roślin (stawka projektowana  810,96 zł/ha).

reklama
Baner SUmi

Powodem różnicy w wysokości stawek za IP w latach 2023-2024 były m.in.:

  • Zwiększona w roku ubiegłym liczba realizacji ekoschematów w gospodarstwie;
  • Kurs wymiany euro o 7,5% niższy niż w 2023 roku (na dzień 30.09.2024 r. kurs wymiany wyniósł 4,2788 zł za euro).

Limit środków na Integrowaną Produkcję Roślin w 2025 roku

W 2025 roku limit środków publicznych na ekoschemat Integrowana Produkcja Roślin został ustalony na 35,52 mln PLN. Ważną zmianą jest wprowadzenie odrębnych stawek płatności dla poszczególnych grup upraw w ramach interwencji. Co w efekcie może wpłynąć na wysokość dotacji, jaką rolnicy otrzymają za realizację ekoschematu.

Nowe zasady płatności dla IP: Grupy upraw i limity powierzchni

Płatność roczna w ramach ekoschematu Integrowana Produkcja Roślin będzie przyznawana na powierzchnię upraw w następujących grupach:

  • Uprawy sadownicze;
  • Uprawy jagodowe;
  • Uprawy rolnicze;
  • Uprawy warzyw.

Wszystkie uprawy muszą spełniać wymagania dotyczące systemu Integrowanej Produkcji Roślin i posiadać certyfikację od odpowiedniego podmiotu. Co ważne, w 2025 roku wprowadzony zostanie również limit powierzchni na jedno gospodarstwo, wynoszący 300 ha.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz

Ponadto ograniczenie powierzchni w ekoschematach 2025 obejmie wszystkie interwencje, praktyki i warianty, jakie rolnik będzie realizował w swoim gospodarstwie. Za wyjątkiem Retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych.

Stawki (proponowane) dla grup upraw integrowanej produkcji roślin w 2025 roku

Jakie wsparcie za Integrowaną Produkcję Roślin przewidziano na 2025 rok? Przedstawiamy szacunkowe stawki dla poszczególnych grup upraw:

  • Uprawy rolnicze (polowe): około 146,07 EUR/ha (ok. 74,80% stawki wyliczonej przez IERiGŻ);
  • Uprawy sadownicze: około 342,70 EUR/ha;
  • Uprawy jagodowe: około 309,21 EUR/ha;
  • Uprawy warzyw: około 309,21 EU/ha.

Stawki te uwzględniają koszty produkcji, pracochłonność oraz wymagane działania i czynności dla każdej grupy upraw.

Dla upraw sadowniczych, jagodowych i warzyw przewidziano pełną rekompensatę utraconych dochodów oraz dodatkowych kosztów związanych z realizacją wymogów ekoschematu. Podczas, gdy dla upraw rolniczych stawka stanowi częściową rekompensatę.

Zmniejszenie stawek w 2025 roku za IP w razie większego zainteresowania

Warto również pamiętać, że w przypadku większego zainteresowania ekoschematem Integrowana produkcja roślin, faktyczne stawki mogą zostać zmniejszone.

Podsumowanie

W 2025 roku Integrowana Produkcja Roślin (IP) wchodzi w nową fazę. Zmiany w stawkach, grupach upraw, limitach powierzchni będą miały duży wpływ na wybór ekoschematów, które rolnik zdecyduje się realizować. Ponadto wyższe stawki dla niektórych grup upraw w ramach IP mogą zwiększyć konkurencję. A w efekcie obniżyć ich wysokość, jeśli liczba wniosków przekroczy zaplanowany limit.

Źródła: gov.pl

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.