Instrumenty finansowe w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej

Instrumenty finansowe dostępne w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) mają znaczny potencjał w zakresie przyczyniania się do realizacji ambicji Zielonego Ładu, a dokładniej strategii Farm to fork i Bioróżnorodności. Niemniej jednak potrzeby finansowe rolnictwa i sektora rolno-spożywczego pozostają wysokie. To jedne z kluczowych tematów omawianych na szóstej dorocznej konferencji UE na temat instrumentów finansowych EFRROW dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, która odbyła się 16 listopada 2020 r.

reklama
Baner Amazone

Wykorzystanie środków z instrumentów finansowych Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), w tym pożyczek, gwarancji i różnych programów finansowych, zapewnia lepsze możliwości finansowania rolnikom i sektorowi rolno-spożywczemu, takie jak niskie stopy procentowe i korzystne warunki udzielania pożyczek.

Przyszłe propozycje Wspólnej Polityki rolnej  obejmują instrumenty, które można wykorzystać do finansowania samodzielnego kapitału obrotowego, inwestycji, rabatów kapitałowych oraz przewidywać połączenia z dotacjami i dopłatami do oprocentowania. Mogą znacznie pomóc w realizacji naszych ambicji w zakresie Zielonego Ładu, wspierając na przykład zielone inwestycje i inwestycje oszczędzające koszty.

reklama
Baner Kioti

– Wspólna polityka rolna będzie miała kluczowe znaczenie dla przewodzenia zielonej transformacji w rolnictwie. Przyszła WPR, która jest obecnie negocjowana ze współprawodawcami, musi być ambitna i oferować odpowiednie narzędzia zachęcające do zrównoważonych praktyk rolniczych. Jednak to nie wystarczy, jeśli rolnicy nie mają środków na inwestowanie np. W zielone technologie. Dlatego też zwiększyliśmy atrakcyjność instrumentów finansowych w ramach przyszłej WPR, dając możliwość ich wykorzystania w ramach wszystkich odpowiednich celów strategicznych. Współpracujemy i będziemy współpracować z EBI i państwami członkowskimi, aby zapewnić naszym rolnikom i przedsiębiorstwom wiejskim jak najlepszy dostęp do finansowania oraz pomóc im w przejściu na bardziej zrównoważone systemy żywnościowe – mówił  w trakcie konferencji Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds.] rolnictwa i Rozwoju obszarów wiejskich

–  EBI, jako Bank Klimatyczny UE, odgrywa kluczową rolę we wspieraniu agendy zielonej transformacji w Unii Europejskiej. Rolnictwo i biogospodarka są priorytetami EBI i mają znaczenie dla podjęcia wielu tematów politycznych, takich jak ochrona klimatu i środowiska, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także integracja społeczna i gospodarcza w całej Unii. Jednocześnie musimy zapewnić dostawy zdrowej i zrównoważonej żywności oraz biomateriałów. Wyzwania te nie zostaną przezwyciężone samym finansowaniem publicznym, dlatego uważamy, że instrumenty finansowe mają do odegrania kluczową rolę w mobilizowaniu większej ilości zasobów i wiedzy również z sektora prywatnego, prawdopodobnie umożliwiając bardziej wydajne i efektywne wykorzystanie ograniczonych zasobów publicznych – dodał Christian Kettel Thomsen, wiceprezes EBI.

Od 2016 roku poczyniono znaczne postępy w wykorzystaniu instrumentów finansowych EFRROW. Do tej pory 11 państw członkowskich (Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania)zaprogramowało łącznie 614 mln EUR środków z EFRROW na instrumenty finansowe w 32 programach rozwoju obszarów wiejskich. Podpisane umowy o finansowaniu między instytucjami zarządzającymi EFRROW a zarządzającymi funduszami wynoszą 26. Do tej pory łącznie 178 mln euro finansowania z EFRROW zostało rozdzielone w formie pożyczek lub gwarancji, które przyciągnęły dalsze 398 mln euro dodatkowego finansowania (krajowe i prywatne).

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI