Instrukcja obsługi dla wspólnej sprzedaży niektórych produktów rolnych

Są już nowe wytyczne Komisji Europejskiej dla rolników, którzy chcieliby wspólnie sprzedawać oliwę z oliwek, wołowinę i cielęcinę oraz rośliny uprawne zgodnie z unijnymi regułami konkurencji.

Komisja Europejska przyjęła nowe wytyczne, w których określone są szczególne odstępstwa od unijnych zasad ochrony konkurencji. Odstępstwa te można stosować przy sprzedaży niektórych produktów rolnych. 

Dzięki nowym wytycznym rolnicy będą mogli zrozumieć, na jakich zasadach i pod jakimi warunkami, mogą oni sprzedawać wspólnie oliwę z oliwek, wołowinę i cielęcinę oraz rośliny uprawne, aby było to zgodne z unijnymi regułami konkurencji. Nowe wytyczne to swojego rodzaju „instrukcja obsługi”, dzięki której producenci będą mogli się organizować w tym celu.
 
Jak zauważa FAMMU/FAPA, celem wytycznych jest wzmocnienie grupowej pozycji farmerów w łańcuchu dostaw żywności przez określenie jasnych i praktycznych zasad. Uzupełnią one również reformę Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) z 2013 r., w ramach której wprowadzono już wcześniej zmiany w przepisach regulujących zasady współpracy unijnych farmerów. 
 
Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA