fbpx

Innowacyjne siewniki punktowe

Duża wydajność, precyzja siewu oraz komfort obsługi to cechy wyróżniające nowoczesne siewniki punktowe. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom maszyny te wpisują się w koncepcję precyzyjnego rolnictwa. O nowoczesnych siewnikach do punktowego siewu kukurydzy, buraków, rzepaku czy słonecznika dostępnych w ofercie czołowych producentów piszemy poniżej.

Elektryczny napęd zespołów wysiewających

W ofercie czołowych producentów pojawiły się modele siewników punktowych w których aparaty pojedynkujące nasiona poszczególnych sekcji siewnika napędzane są silnikami elektrycznymi. Elektryczne motory wyeliminowały z konstrukcji siewników napędy mechaniczne (przekładnie łańcuchowe i wały kardana). Silniki elektryczne są wbudowane w wodoszczelną osłonę, która chroni je przed uderzeniami mechanicznymi oraz pyłem. Elektryczny napęd gwarantuje stałe obroty tarcz dopasowane do prędkości jazdy agregatu. W ten sposób wyeliminowano problem poślizgu kół napędowych. Ponadto dzięki silnikom elektrycznym każda z sekcji wysiewającej pracuje niezależnie i jest oddzielnie sterowana.

Silniki elektryczne są sterowane za pomocą terminala znajdującego się w kabinie ciągnika. Dzięki temu operator bez wychodzenia z traktora może sterować procesem siewu jak i kontrolować jego przebieg. Rozwiązanie oferuje dwie możliwości, które rewolucjonizują tradycyjny siew punktowy. Mianowicie poprzez zmianę prędkości tarcz w aparatach wysiewających można z poziomu kabiny operatora w trakcie pracy zmieniać odległość pomiędzy nasionami w rzędzie a tym samym obsadę wysiewu nasion na m2 (na 1 ha). W ten sposób można dopasować obsadę roślin (dawkę wysiewu) do warunków poszczególnych stref na polu. Czynność ta może odbywać się automatycznie na podstawie map aplikacyjnych i urządzeń GPS.

Zmienna prędkość tarcz w poszczególnych sekcjach wysiewających umożliwia uzyskanie naprzemiennego wysiewu nasion w dwóch rzędach (tzw. efekt trójkąta). Jak podają producenci nowoczesnych siewników system siewu naprzemiennego zapewnia każdej roślinie nawet o 70% więcej powierzchni dla wzrostu niż konwencjonalny system rzędowy. Ponadto rośliny mają lepszy dostęp do światła i bardziej wykorzystują wodę i substancje odżywcze, co korzystnie przekłada się na wyższe plony.

Elektryczny napęd oferuje możliwość takiej konfiguracji roślin która pozawala przeprowadzić zabieg pielęgnacji mechanicznej przy pomocy pielnika pracującego poprzecznie do kierunku siewu nasion. Jest to interesująca propozycja dla gospodarstw produkujących w systemie ekologicznym.

Inną funkcją jaką oferuje elektryczny napęd tarcz wysiewających jest Section Control, czyli automatyczne wyłączanie pracy aparatów w poszczególnych sekcjach w momencie, kiedy dana sekcja wyjeżdża poza granicę działki lub wjeżdża na obszar już zasiany. Poszczególne sekcje są automatycznie załączane gdy tylko znajdą się na obszarze przeznaczonym do zasiania. Funkcja Section Control ułatwia pracę oraz oszczędza nasiona podczas pracy na poprzeczniakach oraz klinach. Niezbędnym oprzyrządowaniem do obsługi funkcji Section Control jest nawigacja GPS. Uruchamianie tej funkcji wymaga także wcześniejszego wprowadzenia mapy obrysów pola. Można być ona utworzona w wyniku objazdu traktorem pola przed rozpoczęciem siewu.

Siewniki z elektrycznym napędem są oferowane przez takich producentów jak: Amazone (siewniki ED), Kuhn (siewnik Maxima 3), Kongskilde (Aeromat Advance), Kverneland (Optima TFProfi), Maschio Gaspardo (maszyny Istronic, Chrono), Monosem (NG Plus i ME Monoshox) i Väderstad (siewniki Tempo). Niektórzy producenci montują w silnikach oddzielne generatory prądu w wyniku czego maszyna nie pobiera energii elektrycznej z układu elektryki ciągnika.

Siewniki punktowe w systemie rolnictwa cyfrowego

Innowacyjne siewniki są wyposażone w układ elektronicznego sterowania, który umożliwia obsługę maszyny z poziomu kabiny operatora. Duże możliwości oferuje standard wymiany danych ISOBUS, który staje się standardem w nowoczesnych maszynach. Stąd też terminale obsługujące siewniki ze standardem ISOBUS dysponują rozbudowanymi funkcjami pełniąc zarazem rolę klasycznych tabletów. Poza ustawieniami parametrów maszyny terminal pokładowy zapamiętuje wysianą ilość materiału siewnego i nawozu (dotyczy wersji maszyn z siewnikami nawozowymi), wielkość obsianej powierzchni, czas pracy oraz oblicza przeciętną wydajność w ciągu godziny. Dane te mogą być integrowane z pozycją GPS maszyny a następnie przenoszone lub bezprzewodowo transferowane na komputer ze specjalnym oprogramowaniem umożliwiającym obróbkę pozyskanych danych.

Niektóre maszyny jak np. siewniki Maschio Gaspardo wersji Isotronic są wyposażone w moduł, który łączy się z Internetem. Dzięki temu urządzeniu dane z terminala sterującego są przekazywane do chmury w której znajduje się moduł oprogramowania do zarządzania parkiem maszynowym w gospodarstwie.

Autor: dr inż. Jacek Skudlarski

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.