fbpx

Innowacje LEMKEN – AGRITECHNICA 2013

Dwa srebrne medale za innowacje AGRITECHNICA 2013 LEMKEN otrzymał za prowadzenie głębokościowe w kultywatorach oraz aktywne tłumienie drgań Swingcut w belkach opryskiwaczy.


Prowadzenie głębokościowe z dopasowaniem do konturów pola drogą regulacji kół podporowych niezależne od wspomagania trakcji
Prowadzenie głębokościowe w kultywatorach realizowane jest dotychczas najczęściej przez specjalne koła (koła podporowe) osadzone na ramie narzędzia i podążający za nimi walec. Na płaskim terenie taka konstrukcja umożliwia utrzymanie stosunkowo niezmiennej głębokości – obciążenie kół podporowych pozostaje przy tym prawie bez zmian. Na terenach nierównych jednakże, w szczególności długie kultywatory pracują zbyt głęboko przy przejazdach przez wzniesienia i za płytko przy obniżeniach terenu. Stosowane zwykle systemy wspomagania trakcji, oddziałujące wyłącznie na dyszel pociągowy kultywatora a nie na trzypunktowe ramię podnośnika, umożliwiają przy tym co prawda dobre dopasowanie do powierzchni terenu, jednak przenoszenie obciążenia na traktor nie jest równomierne. W wyróżnionym nowym systemie regulacji ma miejsce permanentny pomiar obciążenia kół podporowych, który stanowi podstawę do hydraulicznej regulacji pozycji walca: Spadek obciążenia podporowego powoduje podniesienie walca – kultywator zagłębia się do momentu osiągnięcia zadanej wartości obciążenia kół podporowych i na odwrót. Mimo takiej regulacji nie wpływa to prawie wcale na działanie wspomagania trakcji. Nowy system odciąża przede wszystkim operatora i służy zachowaniu niezmiennej jakości pracy.
LEMKEN Swingcut
LEMKEN Swingcut pozwala na udoskonalone równomierne rozprowadzanie środków ochrony roślin drogą aktywnego tłumienia drgań poprzecznych belki opryskiwacza. Te poziome drgania w kierunku jazdy oraz w kierunku przeciwnym powstają np. w wyniku przyspieszenia przy ruszaniu, podczas jazdy w górę albo w dół, przy nierównościach terenu lub pod działaniem wiatru. Dotychczas w opryskiwaczach polowych belki opryskowe zawieszano najczęściej na narzędziu podstawowym i prowadzono przy pomocy pasywnych elementów sprężynowych i tłumiących. Aktywne dopasowanie tych elementów do różnych impulsów ruchowych podczas jazdy nie było jednak możliwe. Zastosowanie półaktywnych systemów tłumiących (m. in. tłumiki z cieczami elektroreologicznymi albo magnetoreologicznymi) na belce opryskowej jest nową formą tłumienia i umożliwia regulację systemu. Przy pomocy nowego rodzaju kamery 3D rejestrowane są ruchy belki i w chwili przekroczenia ustawionych wartości granicznych (kalibracja) rozpoczyna się aktywne tłumienie drgań. W ten sposób przez cały czas ma miejsce odpowiednia reakcja na aktualną sytuację podczas jazdy. Zoptymalizowane osadzenie belki znacznie poprawia równomierność poprzecznego i wzdłużnego rozkładu przy dynamicznej eksploatacji.
(Anna Arabska, Daniel Alankiewicz, foto: DLG)
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.