fbpx

Innowacje Bayer CropScience

Bayer CropScience przedstawił program badań polowych prowadzonych w Polsce nad środkami ochrony roślin w wielu gatunkach roślin. Nowe technologie dogodne dla swych potrzeb znajdą producenci zbóż, ziemniaków, buraków cukrowych i wielu innych upraw.

Bayer CropScience zorganizował 22 czerwca 2010 spotkanie z prasą rolniczą w firmowej jednostce badawczej w Sławkowie koło Torunia. Na ok. 5 ha pól udostępnionych przez Prywatne Gospodarstwo Rolne, Panów Andrzeja i Romualda Wiśniewskich, prowadzone są doświadczenia rejestracyjne z nowymi produktami Bayer CropScience oraz badane są technologie ochrony roślin oparte na już zarejestrowanych w Polsce środkach ochrony roślin (ok. 2000 poletek doświadczalnych).

Baner Syngenta

Zboża
Doświadczenia z fungicydami w pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenżycie ozimym, jęczmieniu ozimym i jarym skoncentrowane są na badaniach i nad łamliwością podstawy źdźbła zwalczanej w terminie typowym T1 i opóźnionym T1/T2 – ocenie poddawana jest skuteczność pierwszego zabiegu oraz długość jego działania. Badana jest także skuteczność działania fungicydów w zwalczaniu chorób liści i fuzariozy kłosów, przy zastosowaniu sztucznej inokulacji zarodnikami Fusarium spp. Aby zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju chorób, poletka doświadczalne są nawadniane w czasie bezdeszczowej pogody.
W zbożach ozimych wyróżniają się aktualnie zalecane systemy ochrony UNIVO® i FUSARO® oraz nowy fungicyd Soligor® 425 EC.
Soligor 425 EC jest nowym fungicydem do stosowania we wszystkich gatunkach zbóż. Ma szerokie spektrum działania oraz stabilność działania zapobiegawczego i interwencyjnego. Fungicyd może być stosowany w trakcie całego sezonu wegetacyjnego, jednak ze względu na wysoką skuteczność w niskich temperaturach, jest on szczególnie polecany na pierwszy zabieg. Soligor oparty jest na trzech substancjach aktywnych: protiokonazolu, spiroksaminie i tebukonazolu.
Dawka preparatu Soligor wynosi w jęczmieniu i życie 0,6-0,8 l/ha a w pszenicy i pszenżycie 0,8-1,0 l/ha. Fungicyd dostępny będzie w sprzedaży od 2011 roku.
Powierzchnie doświadczalne z jęczmieniem ozimym odchwaszczone zostały jesienią herbicydem Komplet® 560 SC. Herbicyd ten jest niezawodny przy zwalczaniu miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych.
W badaniach nad zwalczaniem chwastów w pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym, dominuje następca technologii Huzar PAK® – nowy herbicyd Huzar Activ® 387 OD (produkt w końcowej fazie rejestracji), który ma zostać wprowadzony na rynek w 2011 roku. Huzar Activ sformułowany jest w innowacyjnej technologii ODesi. Płynna, gotowa do użycia formulacja OD, ułatwiająca dawkowanie i stosowanie produktu, zawiera jodosulfuron i 2,4-D. Herbicyd ten przeznaczony jest do stosowania w zbożach ozimych w dawce 1,0 l/ha. Jego nowa formulacja pozwala na doskonałe zwalczanie miotły zbożowej oraz większości chwastów dwuliściennych włącznie z chabrem bławatkiem. Warto podkreślić wyjątkowo szybki efekt działania herbicydu Huzar Activ.

Buraki cukrowe
W ochronie buraków cukrowych realizowany jest program doświadczeń rejestracyjnych z insektycydem Proteus® 110 OD, których celem jest poszerzenie zakresu zwalczanych szkodników. Do etykiety preparatu, obok już zarejestrowanego zwalczania mszyc, będzie także wpisane zwalczanie pchełki burakowej i śmietki ćwiklanej.
W uprawie buraków cukrowych w trakcie procesu rejestracji jest nowy herbicyd do zwalczania chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych – Betanal®maxxPro 210 OD (produkt w końcowej fazie rejestracji). Jest to produkt wyróżniający się nowatorskim rozwiązaniem formulacyjnym. W ramach technologii formulacyjnej Beta®, zastosowany został aktywator, dzięki któremu, zdecydowanie poprawiona została skuteczność chwastobójcza tego preparatu w porównaniu z rozwiązaniami obecnie dostępnymi na rynku .

Ziemniaki
Na położonej w pobliżu doświadczeń ścisłych, plantacji produkcyjnej ziemniaków, wdrażana jest technologia ochrony oparta na zaprawie insektycydowo-fungicydowej Prestige® Forte 370 FS, herbicydzie przedwschodowym Plateen® 41,9 WG i kompleksowej ochronie ziemniaków przed alternariozą i zarazą ziemniaka, z zastosowaniem fungicydów nowej generacji: Infinito® 687,5 SC i Pyton Consento® 450 SC. Ich wszechstronność polega na działaniu zapobiegawczym, leczniczym i wyniszczającym oraz ochronie nowych przyrostów i łodyg.

Rzepak
W doświadczeniach z preparatami do ochrony rzepaku badane są najnowsze preparaty tworzące jednolitą technologię. Traper®250 EC – fungicyd do stosowania w okresie kwitnienia, będący na rynku od 2009. Insektycyd Proteus® 110 OD polecany jest do zwalczania szkodników ssących i gryzących w wielu uprawach, w rzepaku do zwalczania wszystkich najpopularniejszych szkodników: słodyszka rzepakowego, chowaczy łodygowych oraz szkodników łuszczynowych. Od 2009 roku oferowany jest także Tilmor® 240 EC – fungicyd do stosowania jesienią i wczesną wiosną. Jest on rozwinięciem technologii zapoczątkowanej przez Horizon® 250 EW.

Kukurydza
W ochronie kukurydzy przed chwastami badany jest produkt Adengo® 315 SC (produkt w końcowej fazie rejestracji), do stosowania przedwschodowego i wcześnie powschodowego. Wykazuje on skuteczne działanie na ponad 85 chwastów jedno i dwuliściennych.
Zaprawy
W centrum badawczym Bayer CropScience prowadzony jest szeroki program doświadczeń z zaprawami nasiennymi. W burakach cukrowych intensywnie badany jest Montur® Forte 230 FS – zaprawa dwuskładnikowa zawierającą imidachlopryd i beta-cyflutrynę. Zaprawa o szerokim zakresie zwalczanych szkodników, jest bardzo bezpieczna dla wschodzących buraków i poprawia odporność młodych roślin na stres. Rośliny zaprawione Monturem Forte 230 FS lepiej znoszą wiosenne chłody i suszę.
Na poletkach doświadczalnych testowane są również zaprawy insektycydowe zawierające chlotianidynę i betacyflutrynę oraz chlotianidynę, imidachlopryd i beta-cyflutrynę. Pozwoli to w przyszłości wybrać produkty najlepiej sprawdzające się w polskich warunkach klimatycznych.
W zbożach badane są wieloskładnikowe zaprawy oparte m.in. na nowych substancjach czynnych, które w najbliższych latach odmłodzą ofertę zapraw zbożowych firmy Bayer CropScience.
W doświadczeniach z zaprawami do ochrony kukurydzy dominuje Faibel® 510 FS (produkt w końcowej fazie rejestracji), zawierający 170 g imidachloprydu i 340 g metiokarbu w 1 l produktu. Zaprawa ta, stosowana w dawce 150 ml/jednostkę siewną kukurydzy, działa odstraszająco na ptaki, jednak lepiej niż jej poprzednik Mesurol®, zwalcza szkodniki. Faibel będzie dostępny od 2011 roku tylko do przemysłowego zaprawiania nasion kukurydzy.
Nasiona rzepaku chronione są Modesto® 480 FS (produkt właśnie uzyskał rejestrację) – nową zaprawą do przemysłowego zaprawiania nasion kwalifikowanych rzepaku. Produkt ten zawiera dwie uzupełniające się substancje czynne – chlotianidynę i beta-cyflutrynę. Dzięki ich wysokiej zawartości, szczególnie chlotianidyny (5 g/1kg nasion), Modesto 480 FS wyznacza zupełnie nowe, wyższe standardy w jesiennej ochronie rzepaku przed szkodnikami. Oprócz wysokiej skuteczności i długości działania, preparat ten zapewnia pełne bezpieczeństwo wschodzącemu rzepakowi. Nasiona zaprawione Modesto 480 FS można zamawiać u dystrybutorów nasion rzepaku.

Nowości na 2011 rok

Nazwa handlowa

Nazwa substancji czynnej

Zastosowanie/Uprawa

Modesto® 480 FS (właśnie zarejestrowany!)

Chlotianidyna + beta-cyflutryna

Zaprawa/Rzepak

Faibel® 510 FS (produkt w końcowej fazie rejestracji)

170 g imidachlopryd + 340 g metiokarb /1 l produktu

Zaprawa/Kukurydza

Adengo® 315 SC (produkt w końcowej fazie rejestracji)

Tienkarbazon metylu+ Izoksaflutol + Cyprosulfamid (sejfner)

Herbicyd/Kukurydza

Betanal®maxxPro 210 OD

Etofumesat + fenmedifam + desmedifam + aktywator

Herbicyd/Buraki

Huzar Activ® 387 OD

Jodosulfuron + 2,4 D

Herbicyd/Zboża ozime

Soligor® 425 EC

Protiokonazol + Spiroksamina + Tebukonazol

Fungicyd/Zboża

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.