fbpx
Strona głównaPozostałeInicjatywy lokalne w ramach PROW

Inicjatywy lokalne w ramach PROW

Nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 to również postęp technologiczny dla wsi i wyrównywanie zapóźnień edukacyjnych i informacyjnych. Inicjatywa Leader to z kolei aktywizacja społeczności wiejskich m.in. poprzez włączenie ludności z tych terenów do planowania i wdrażania lokalnych inicjatyw społecznych. W oś Leader wpisane są 3 Działania.

“Wdrażanie lokalnych srategii rozwoju”, “Wdrażanie projektów współpracy” oraz “Funkcjonowanie lojalnej grupy działania, nabywanie umięjętności i aktywizacja” to 3 działania zapisane w ramach osi Leader.

Leader jest podejściem wielosektorowym, przerkojowym i partnerskim, realizowanym lokalnie na określonym obszarze. Przedstawiciele tych sektorów tworząc tzw. lokalną grupę działania, wybierać będą projekty, których realizacja przyczyni się do osiągnięcia celów wytyczonych we wspólnie opracowanej strategii. Projekty te wprowadzane będą najczęściej na obszarze kilku gmin. Budowa lokalnych strategii niesie ze sobą szereg korzyści, wśród których najważniejsze, to lepsze wykorzystanie miejscowych posiadanych zasobów oraz dostosowanie kierunków działania do potrzeb podmiotów funkcjonujących na danym terenie. Ponadto podejście lokalne przyczyni się do większego zaangażowania społeczności wiejskich na rzecz rozwoju zamieszkiwanych przez nie terenów. Leader, poprzez swój wielosektorowy charakter, rozwija współpracę między mieszkańcami na poziomie lokalnym, służącą przyspieszeniu rozwoju obszarów wiejskich i poprawie warunków życia zamieszkującej tam ludności, a to przyczyni się do większego zainteresowania tymi terenami całego społeczeństwa.

na podstawie materiałów ARiMR
opr. MS, Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.