fbpx
Strona głównaPozostałeInformacja o rynku - uprawy - 31 marca 2006

Informacja o rynku – uprawy – 31 marca 2006

Znów tydzień bez dopłat eksportowych z Brukseli, nadal tylko sprzedaż ograniczonych ilości z magazynów interwencyjnych do krajów trzecich i to po ustępliwych cenach światowych. N

Wewnątrz EU rynek cierpi na totalny brak zainteresowania zakupem ze strony Europy Południowej. Po drugiej stronie część wielkich domów handlowych znajduje się na pozycji “long” jeśli chodzi o stare licencje eksportowe na pszenicę z dopłatami, których nie mogą wykorzystać z powodu braku zainteresowania zakupem z m.in. Północnej Afryki.

Wzrastający optymizm związany z perspektywami nowych żniw przyczynia się do tłumienia zainteresowania zakupem zboża z wcześniejszych zbiorów.

Zgłoszenia do interwencji trwają nadal, osiągnęły 8.572.200 ton. Chodzi tu o 3.892.400 ton kukurydzy, 2.937.800 ton pszenicy i 1.742.000 ton jęczmienia. Z tego lwia część przypada na Węgry: 3.180.600 ton kukurydzy, 998.200 ton pszenicy i 93.200 ton jęczmienia, co łącznie daje 4.272.000 ton.

Sytuacja zaopatrzeniowa tu w kraju była dobra przez cały rok zbiorów, a jak wynika z kopenhaskich notowań zbóż rozwój cen na duńską pszenicę paszową i duński jęczmień paszowy nie był dramatyczny.

Zaopatrzenie jęczmienia browarnego z Francji i Anglii powoli się kończy, wtedy okaże się, czy będzie na rynku trochę więcej miejsca na duński i szwedzki jęczmień browarny dla Holandii i Belgii. Rynek jęczmienia browarnego w UE jest spokojny i nacechowany nadzwyczaj napiętą sytuacją finansową słodowni. Nie przebierając w środkach próbują one ocalić skórę i obronić się przed nędzną ceną sprzedaży określoną w starych kontraktach na słód. Kupują, więc tanio towar drugiej jakości z Francji, ze stosunkowo dużą zawartością białka. W chwili obecnej toczy regularna walka o przetrwanie między obecnymi na rynku słodowniami, a na porządku dziennym są fuzje, przejęcia i bezpośrednie upadłości. Właśnie jedna z większych niemieckich słodowni ogłosiła niewypłacalność.Rynek nasion rzepaku znalazł się ostatnio pod presją.

Powróciła chęć rozliczeń między francuskimi i niemieckimi rolnikami a najwyższe w historii zapasy soi także wywierają presję na ceny.

Perspektywy na rok zbiorów 2006/07
Uznany instytut analityczny, International Grains Council (IGC), właśnie wydał swój miesięczny raport zawierający nową prognozę dotyczącą nadchodzącej produkcji zbóż. Globalna produkcja pszenicy w 2006 oceniana jest teraz na 594 mln ton, co jest regulacją w górę o 6 mln ton w stosunku do zeszłego miesiąca. Produkcja w 2005 wyniosła 617 mln ton.

IGC ocenia, że dobra pogoda wiosną (czytaj: deszcz) istotnie poprawiła potencjał plonów w UE. Szacuje się, że szkody spowodowane zimą w Rosji nie były tak poważne, jak to przyjmowano wcześniej, natomiast warunki siewu roślin jarych na Ukrainie określa się jako dobre.

Stan pszenicy ozimej w południowych regionach USA jest nadal niezadowalający, nawet po ostatnich deszczach, natomiast poprawiła się sytuacja w pozostałych obszarach pszenicy ozimej w USA. Warunki dla siewu pszenicy jarej oceniane są jako dobre zarówno w USA jak i Kanadzie.

Nienormalne jak na tę porę roku opady zaszkodziły jakości w indyjskiej produkcji zbóż, które właśnie mają być zbierane, natomiast produkcja zbóż w Chinach ma według szacunków bardzo korzystne warunki. Spodziewany jest wzrost potencjału plonów w Afryce Północnej i na Środkowym Wschodzie dzięki dobrym ilościom opadów.

Spodziewany jest spadek globalnego spożycia pszenicy w 2006/07 o 9 mln ton, do 611 mln ton a zapasy końcowe na koniec 2006/07 spadną o 17 mln ton, do 119 mln ton, co odpowiada 19,5% rocznego spożycia czyli będą zgodne z zalecanymi przez FAO zapasami bezpieczeństwa.

Pomimo opóźnionego siewu jęczmienia oczekuje się, że produkcja w UE będzie znacznie wyższa niż w 2005, a areał i produkcja jęczmienia w Europie Wschodniej i Środkowej także wrośnie ze względu na wymarznięcie pszenicy. W łącznej globalnej produkcji jęczmienia w 2006 prognozowany jest wzrost o 7 mln ton, do 146 mln ton.

Produkcję kukurydzy w 2006 szacuje się na 691 mln ton w stosunku do 685 mln ton w zeszłym roku. Należy zauważyć , że w EU spodziewane są wyższe plony i większa produkcja w 2006.


Pozdrowienia
grupa zbożowa dlg

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.