fbpx

Informacja o rynku – uprawy – 31 marca 2006

Znów tydzień bez dopłat eksportowych z Brukseli, nadal tylko sprzedaż ograniczonych ilości z magazynów interwencyjnych do krajów trzecich i to po ustępliwych cenach światowych. N

Wewnątrz EU rynek cierpi na totalny brak zainteresowania zakupem ze strony Europy Południowej. Po drugiej stronie część wielkich domów handlowych znajduje się na pozycji “long” jeśli chodzi o stare licencje eksportowe na pszenicę z dopłatami, których nie mogą wykorzystać z powodu braku zainteresowania zakupem z m.in. Północnej Afryki.

Wzrastający optymizm związany z perspektywami nowych żniw przyczynia się do tłumienia zainteresowania zakupem zboża z wcześniejszych zbiorów.

Zgłoszenia do interwencji trwają nadal, osiągnęły 8.572.200 ton. Chodzi tu o 3.892.400 ton kukurydzy, 2.937.800 ton pszenicy i 1.742.000 ton jęczmienia. Z tego lwia część przypada na Węgry: 3.180.600 ton kukurydzy, 998.200 ton pszenicy i 93.200 ton jęczmienia, co łącznie daje 4.272.000 ton.

Sytuacja zaopatrzeniowa tu w kraju była dobra przez cały rok zbiorów, a jak wynika z kopenhaskich notowań zbóż rozwój cen na duńską pszenicę paszową i duński jęczmień paszowy nie był dramatyczny.

Zaopatrzenie jęczmienia browarnego z Francji i Anglii powoli się kończy, wtedy okaże się, czy będzie na rynku trochę więcej miejsca na duński i szwedzki jęczmień browarny dla Holandii i Belgii. Rynek jęczmienia browarnego w UE jest spokojny i nacechowany nadzwyczaj napiętą sytuacją finansową słodowni. Nie przebierając w środkach próbują one ocalić skórę i obronić się przed nędzną ceną sprzedaży określoną w starych kontraktach na słód. Kupują, więc tanio towar drugiej jakości z Francji, ze stosunkowo dużą zawartością białka. W chwili obecnej toczy regularna walka o przetrwanie między obecnymi na rynku słodowniami, a na porządku dziennym są fuzje, przejęcia i bezpośrednie upadłości. Właśnie jedna z większych niemieckich słodowni ogłosiła niewypłacalność.Rynek nasion rzepaku znalazł się ostatnio pod presją.

Powróciła chęć rozliczeń między francuskimi i niemieckimi rolnikami a najwyższe w historii zapasy soi także wywierają presję na ceny.

Perspektywy na rok zbiorów 2006/07
Uznany instytut analityczny, International Grains Council (IGC), właśnie wydał swój miesięczny raport zawierający nową prognozę dotyczącą nadchodzącej produkcji zbóż. Globalna produkcja pszenicy w 2006 oceniana jest teraz na 594 mln ton, co jest regulacją w górę o 6 mln ton w stosunku do zeszłego miesiąca. Produkcja w 2005 wyniosła 617 mln ton.

IGC ocenia, że dobra pogoda wiosną (czytaj: deszcz) istotnie poprawiła potencjał plonów w UE. Szacuje się, że szkody spowodowane zimą w Rosji nie były tak poważne, jak to przyjmowano wcześniej, natomiast warunki siewu roślin jarych na Ukrainie określa się jako dobre.

Stan pszenicy ozimej w południowych regionach USA jest nadal niezadowalający, nawet po ostatnich deszczach, natomiast poprawiła się sytuacja w pozostałych obszarach pszenicy ozimej w USA. Warunki dla siewu pszenicy jarej oceniane są jako dobre zarówno w USA jak i Kanadzie.

Nienormalne jak na tę porę roku opady zaszkodziły jakości w indyjskiej produkcji zbóż, które właśnie mają być zbierane, natomiast produkcja zbóż w Chinach ma według szacunków bardzo korzystne warunki. Spodziewany jest wzrost potencjału plonów w Afryce Północnej i na Środkowym Wschodzie dzięki dobrym ilościom opadów.

Spodziewany jest spadek globalnego spożycia pszenicy w 2006/07 o 9 mln ton, do 611 mln ton a zapasy końcowe na koniec 2006/07 spadną o 17 mln ton, do 119 mln ton, co odpowiada 19,5% rocznego spożycia czyli będą zgodne z zalecanymi przez FAO zapasami bezpieczeństwa.

Pomimo opóźnionego siewu jęczmienia oczekuje się, że produkcja w UE będzie znacznie wyższa niż w 2005, a areał i produkcja jęczmienia w Europie Wschodniej i Środkowej także wrośnie ze względu na wymarznięcie pszenicy. W łącznej globalnej produkcji jęczmienia w 2006 prognozowany jest wzrost o 7 mln ton, do 146 mln ton.

Produkcję kukurydzy w 2006 szacuje się na 691 mln ton w stosunku do 685 mln ton w zeszłym roku. Należy zauważyć , że w EU spodziewane są wyższe plony i większa produkcja w 2006.


Pozdrowienia
grupa zbożowa dlg

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.