fbpx
Strona głównaPozostałeInformacja o rynku - uprawy - 24 marca 2006

Informacja o rynku – uprawy – 24 marca 2006

Komisja odrzuciła wczoraj wszystkie oferty dopłat na cotygodniowej rundzie ofert”.”

Sprzedano niecałe 41.000 ton pszenicy z francuskich i niemieckich magazynów interwencyjnych. Ilości pszenicy interwencyjnej oferowanej na eksport do krajów trzecich zostały podwyższone o 950.000 ton do podziału między Polskę, Niemcy i Francję. Jest to potwierdzenie tego, że komisja coraz bardziej koncentruje się na eksporcie zapasów interwencyjnych.

Machina interwencyjna działa na pełnej mocy, i tak na dzień 19 marca zgłoszono jak następuje: (w mln ton)
Pszenica 2.932
Jęczmień 1.673
Kukurydza 3.928
Razem 8.533

Chodzi tu o wzrost zgłoszeń rzędu 824.000 ton w ciągu jednego tygodnia. Do interwencji zgłaszana jest szczególnie kukurydza, na którą nie ma zbytu. Obecnie zgłoszono także zboże do interwencji w Danii, zgłoszenie dotyczy 12.800 ton pszenicy i 9.700 ton jęczmienia.

Ogólnie rynek w UE jest bardzo spokojny. Na rynku hiszpańskim, na którym wcześniej była duża płynność i spore obroty, panuje obecnie całkowity zastój a popyt wynosi dokładnie zero. Dochodzą informacje o dużych zapasach magazynowych, i o tym, że importerzy zostaną ukarani za te ilości, które nie zostały sprzedane. Oczywistym jest, że bez rynku hiszpańskiego i portugalskiego wszystko staje. Nie eksportuje się znaczących ilości zbóż z wolnego rynku do krajów trzecich. Do tego ceny wewnętrzne są za wysokie w stosunku do cen sprzedaży z magazynów interwencyjnych.

Ocenia się, że spożycie jest dobrze zabezpieczone w zasadzie w całej Europie na kolejne 1- 2 miesiące. Oznacza to, że w najbliższej przyszłości ujrzymy jedynie sporadyczne zainteresowanie zakupem a rozwój cen będzie nadal płaski. W dalszej perspektywie natomiast księga jest bardziej otwarta. Nadal trzeba będzie importować spore ilości zboża na Półwysep Iberyjski, aby umożliwić im dotrwanie do nowych żniw. W związku z tym interesujący powinien być rezultat przetargowej oferty importowej, jaka pojawi się 3 kwietnia na 582.000 ton pszenicy. Większość uczestników rynku uważa, że ilości tych nie uda się spełnić z powodu braku zboża z Ukrainy i Rosji.

Właśnie Rosja i Ukraina podały w ostatnim tygodniu informacje o stratach zimowych. Informacje te miały charakter niemalże farsy, spróbujmy tu dodać kilka uwag: 20 marca ukraiński Minister Rolnictwa poinformował, że w sezonie 2006/07 spodziewana jest produkcja pszenicy na poziomie 13-14 milionów ton. W tym samym dniu urzędnik ukraińskiego ministerstwa podał, że zbiory pszenicy spodziewane są na poziomie maks. 9 mln ton. Czyli sprawa jest jasna!!!. Z wiarygodnego źródła usłyszeliśmy, że zbiory pszenicy rzędu 13-14 milionów ton są bardzo prawdopodobne. To oznacza, że Ukraina będzie miała do dyspozycji niewielkie ilości pszenicy na eksport. Rosja spodziewa się, że będzie w stanie wyeksportować ok. 5 mln ton pszenicy w nadchodzącym sezonie.

A propos nowych zbiorów, w ostatnim tygodniu podano szacunkowe dane dot. zbiorów z uznanej firmy analitycznej Strategie Grain”. Spodziewają się oni zbiorów w UE na poziomie ok. 267 mln ton. Jest to o 5% więcej niż w zeszłym roku. Warto tu zauważyć, że warunki wegetacji roślin w Hiszpanii i Francji istotnie poprawiły się dzięki deszczom w ostatnich tygodniach. Może to z powodzeniem oznaczać, że UE będzie w dużym stopniu uzależniona od dużego eksportu.


Pozdrowienia
grupa zbożowa dlg

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.