fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychImport zbóż z Ukrainy zakazany, z Rosji nadal nie

Import zbóż z Ukrainy zakazany, z Rosji nadal nie

Blokada importu zbóż z Ukrainy powoduje pewien zasadniczy dysonans, bowiem ze względu na fakt, że niektórych produktów z Rosji nie dotyczą zachodnie sankcje, formalnie można sprowadzić zboże od agresora, zaś od sojusznika – nie. Na fakt ten zwraca uwagę ZZR Korona.

Data wystąpienia w tej sprawie nie jest przypadkowa. – W rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę, Związek Zawodowy Rolnictwa “Korona” wystąpił do Ministra Rozwoju i Technologii, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Prezesa Rady Ministrów o zakaz importu zbóż z Rosji, na zasadach analogicznych jak w przypadku Ukrainy – czytamy w komunikacie Związku.

Udział rosyjskich zbóż w polskim imporcie jest znikomy; jak informuje GUS w 2022 roku do Polski zaimportowano z Rosji nieco ponad 6140 tys. ton zbóż; Od 1 stycznia 2023 do końca maja 2023 na terytorium naszego kraju wpłynęło ok. 5870 tys. ton zbóż.

– Wprawdzie są to małe ilości, tym niemniej trudno zaakceptować sytuację, w której import z Rosji do Polski jest wciąż dopuszczalny, gdy to Rosja jest odpowiedzialna za zawirowania na rynku zbóż w roku 2022 i 2023 wywołując najpierw wojnę (a w wyniku tego zmasowany import z Ukrainy), a później stosując ceny znacznie niższe niż europejskie. Skoro zakazano importu określonych towarów z Ukrainy, Związek proponuje wprowadzenie zakazu importu w stosunku do tych samych produktów rolnych pochodzących Federacji Rosyjskiej. W tym celu ZZR KORONA postanowił wyręczyć urzędników, przygotował i przesłał stosowny projekt rozporządzenia, wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji – czytamy dalej.

– 17 września to rocznica sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. Rosja znów jest agresorem tym razem wobec Ukrainy, ale skutki tej agresji ponosi m.in. polskie rolnictwo. W wyniku wojny nastąpił w roku 2022/23 zmasowany napływ zbóż z Ukrainy do Polski i w konsekwencji problemy ze zbytem krajowego zboża, a także olbrzymie zawirowania cenowe zbóż i nawozów co zdestabilizowało rynek. Stąd też uważamy, że zakaz importu nie może dotyczyć wyłącznie Ukrainy ale także Federację Rosyjską. Skoro rząd jak do tej pory nie wydał takiego zakazu, to postanowiliśmy go wyręczyć i sami przygotowaliśmy stosowny projekt. Teraz czas na decyzję polskiego rządu – stwierdza dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik Związku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]