fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychImport rzepaku z Kanady i Australii trwa w najlepsze, a ceny europejskiego...

Import rzepaku z Kanady i Australii trwa w najlepsze, a ceny europejskiego ziarna mocno w dół

Wczorajsza sesja na paryskim Matifie zakończyła się spadkami. Szczególnie mocny spadek zaliczył rzepak, którego cena spadła o 7,5 euro za tonę do 556,25 EUR/t.

Spadły także ceny pszenicy i kukurydzy, jednak w o wiele mniejszym stopniu. W pierwszym przypadku o 0,75 EUR/t, w drugim 0,5 EUR/t, co dało odpowiednio 286,75 EUR/t i 278,5 EUR/t.

– Unijne zboża tracą na wartości, by utrzymać konkurencyjność w obliczu wysokich notowań euro i olbrzymiej konkurencji ze strony rosyjskiej i australijskiej pszenicy. Rosja podniosła szacunki krajowej produkcji pszenicy do 104,4 mln ton, w porównaniu z poprzednimi 102,7 mln ton – znacznie powyżej prognozy USDA, która pozostaje na poziomie 91 mln ton. IKAR podniósł prognozę rosyjskiego eksportu pszenicy do 45,5 mln ton, powyżej prognozy USDA na poziomie 43 mln ton – informuje e-WGT.

Spadek ceny rzepaku w Paryżu to wynik cały czas intensywnego importu z Australii i Kanady; dość wspomnieć, że kanadyjska canola drożała wczoraj na giełdzie w Winnipeg.

Za oceanem sesja zakończyła się na plusie ze względu na dobre dane eksportowe.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.