fbpx

Ilość wysiewu ziarna zbóż – jak ustalić normę?

Do terminu musimy także dopasować ilość wysiewu. Przy wcześniejszym terminie siejemy mniej ziarna, a przy późniejszym – więcej. Informacje do ustalenia normy wysiewu odczytamy z worków z materiałem siewnym.

Normę wysiewu oblicza się ze wzoru:

Samasz loteria - baner

(MTZ x obsada)/siła kiełkowania = ilość wysiewu w kg/ha

Informację o MTZ, sile kiełkowania podane są na workach przy zakupie materiału siewnego. Najlepiej każdorazowo skonfrontować ustaloną normę z zaleceniami wskazanymi dla poszczególnych odmian oraz warunkami siedliskowymi. Dalej przeprowadzamy próbę kręconą, aby prawidłowo ustawić siewnik.

Plon ziarna jest cechą złożoną, uwarunkowaną liczbą kłosów z jednostki powierzchni, liczbą ziaren z kłosa i masą ziarniaka (MTZ). Składowe są ze sobą powiązane i zależne wielu czynników, m.in. od odmiany, nawożenia, a plon skorelowany z terminem siewu i występującymi warunkami glebowo-klimatycznymi. Dlatego błędów wynikających z nieprawidłowego siewu nie da się nadrobić zabiegami w trakcie wegetacji roślin.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.