fbpx
Strona głównaPozostałeIlość wysiewu ziarna zbóż – jak ustalić normę?

Ilość wysiewu ziarna zbóż – jak ustalić normę?

Do terminu musimy także dopasować ilość wysiewu. Przy wcześniejszym terminie siejemy mniej ziarna, a przy późniejszym – więcej. Informacje do ustalenia normy wysiewu odczytamy z worków z materiałem siewnym.

Normę wysiewu oblicza się ze wzoru:

(MTZ x obsada)/siła kiełkowania = ilość wysiewu w kg/ha

Informację o MTZ, sile kiełkowania podane są na workach przy zakupie materiału siewnego. Najlepiej każdorazowo skonfrontować ustaloną normę z zaleceniami wskazanymi dla poszczególnych odmian oraz warunkami siedliskowymi. Dalej przeprowadzamy próbę kręconą, aby prawidłowo ustawić siewnik.

Plon ziarna jest cechą złożoną, uwarunkowaną liczbą kłosów z jednostki powierzchni, liczbą ziaren z kłosa i masą ziarniaka (MTZ). Składowe są ze sobą powiązane i zależne wielu czynników, m.in. od odmiany, nawożenia, a plon skorelowany z terminem siewu i występującymi warunkami glebowo-klimatycznymi. Dlatego błędów wynikających z nieprawidłowego siewu nie da się nadrobić zabiegami w trakcie wegetacji roślin.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.