Ile zieleni w zieleni?

Na konferencji zorganizowanej 9-10 lutego br w Kamieniu Śląskim oraz później, na targach Agrotech Kielce, Agrocom Polska zaprezentował Crop Sensor – nowy czujnik łanu.

Urządzenie różni się zasadniczo od oferowanego przez Agrocom do tej pory. Poprzednik było to urządzenie mierzące gęstość łanu. Nowy Crop Sensor jest to narzędzie oparte o fotoskopową ocenę nasienia barwy zielonej. Jak wiadomo, zieleń roślin jest uzależniona od ilości chlorofilu. Na tej podstawie można określić kondycję rośliny. Nowy Crop Sensor mierzy równomierność nasycenia barwy zielonej łanu i na tej podstawie, poprzez elektroniczną centralę sterującą wydatkuje nawóz lub środki ochrony roślin. Centrala jest łatwo programowalna i może współpracować z urządzeniami implementowanymi, zgodnymi z systemem ISOBUS – opryskiwacze, rozsiewacze nawozów etc.
Istota pracy Crop Sensora, polega na periodycznych pomiarach ciepłoty rejestrowanego światła, analizie porównawczej kolejnych pomiarów, obróbce danych i na ich podstawie program komputerowy centrali sterującej generuje strumień dyrektywny służący do sterowania maszyną. Choć brzmi to skomplikowanie, to istota pracy jest niezmiernie prosta i funkcjonalna.
Ponadto dane mogą być akumulowane na nośniku pamięci i przenoszone do oprogramowania komputerowego. Na ich podstawie tworzona jest mapa pola. Analiza porównawcza pozwala odnieść dane do np mapy zasobności gleby, gęstości wysiewu itp.
Crop Sensor otrzymał wyróżnienie na targach Agrotech Kielce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności