Ile zebraliśmy rzepaku?

Prognozy sprzed paru miesięcy zapowiadały, że tegoroczne krajowe zbiory rzepaku będą znacznie niższe od ubiegłorocznych. Ostatecznie jednak były zbliżone do tych z 2011 roku. Pod koniec września GUS opublikował Przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2012 roku”, z którego wynika, że zbiory rzepaku i rzepiku w Polsce w 2012 roku wyniosły 1,9 mln t, czyli były podobne do ubiegłorocznych.”

Utrzymanie takiego poziomu produkcji, przy mniejszej powierzchni upraw było możliwe dzięki poprawie plonowania. Według GUS, przeciętne plony wyniosły 26,1 dt/ha wobec 22,4 dt/ha w 2011 roku (wzrost o ponad 15%).

Powierzchnia upraw rzepaku i rzepaku ozimego i jarego wyniosła łącznie ponad 0,7 mln ha i była mniejsza o ok. 13% od ubiegłorocznej. Areał upraw ozimych zmniejszył się w porównaniu do ubiegłorocznego o 18%, zwiększyła się natomiast powierzchnia upraw jarych o ponad 60%.
W okresie ostatnich kilkunastu tygodni ceny sprzedaży śruty rzepakowej i makuchu pozostawały znacząco wyższe niż w analogicznym okresie ub.r., jak podają analizy MRiRW. Znacznie niższą dynamikę wzrostu cen w relacji rocznej odnotowano w przypadku oleju rzepakowego.

Jak podaje MRiRW, w okresie 17-23.09 przeciętne ceny sprzedaży netto śruty kształtowały się na poziomie 1092 zł/t, co oznacza, że były o ok. 50% wyższe niż przed rokiem. Makuch kosztował 1187 zł/t netto (wzrost o blisko 40% na przestrzeni roku). Ceny sprzedaży oleju rzepakowego rafinowanego netto wyniosły 4398 zł/t, czyli pozostały stosunkowo stabilne względem ubiegłorocznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności