fbpx

Ile wytrzyma traktorzysta

Dobre, jasnozielone, pachnące siano to prawdziwy skarb. Wiedzą o tym wszyscy hodowcy bydła. Bez takiego siana wychów cieląt jest praktycznie niemożliwy. Gdy takie siano poda się sztukom dorosłym, to nie trzeba być fachowcem, aby zauważyć, że bydło zajada się nim z prawdziwą przyjemnością. Stosowane w żywieniu krów mlecznych, pozwala na uzyskanie 5 000 l rocznie mleka bez dodatku pasz treściwych. N

Dzisiaj słów parę o nowych maszynach do zbioru zielonki francuskiego Kuhna. To największa na świecie fabryka zajmująca się tego typu konstrukcjami. Firmowi inżynierowie, korzystający z wieloletnich doświadczeń (firma liczy sobie już 175 lat, a kosiarki dyskowe produkuje od 1968 r., zresztą jako pierwsza na świecie), skonstruowali maszyny uznawane za jedne z najlepszych na świecie. Co ważne, są one dostępne w naszym kraju. Zacznijmy od kosiarek, bo to ich praca zawsze jest pierwszym etapem przy produkcji siana czy sianokiszonki.
Co wyróżnia te rozwiązania od tych powszechnie znanych?

Baner Syngenta

Kosiarka zawieszana GMD
Noże to newralgiczny punkt, bo właśnie one bezpośrednio odpowiadają za jakość cięcia, a i mają styczność z różnego rodzaju przeszkodami. Konstrukcja noży w tych kosiarkach nie jest przypadkowa, to owoc wieloletnich doświadczeń. Wykonano je ze specjalnej stali. Są bardzo trwałe. Każdy z nich pozwala na skoszenie około 40 ha. Można to pomnożyć przez ilość dysków i już wiemy, jaki areał można skosić jednym kompletem. Noży nie wolno ostrzyć. Dlaczego? Ogromna prędkość obrotowa tych elementów wymusza ich idealne wyważenie. Każda, nawet minimalna różnica wagi powoduje tzw. “bicia”, a to może być powodem uszkodzenia łożysk. Prócz tego, ostrzenie powoduje rozhartowanie stali i stają się one mniej trwałe. Specjalny kształt noży pozwala na delikatne podrzucenie skoszonej masy, przekazanie jej na dysk i przerzucenie do tyłu. Dyski tnące uformowano w ten sposób, że trawa natychmiast podawana jest na pokos. Tak więc, nie ma mowy o zapychaniu się czy wleczeniu skoszonej masy. Specjalne przegięcie blachy i osłona nakrętki mocującej zapobiegają wycieraniu się tych elementów. Pod dyskami znajdują się płozy z kolistym zarysowaniem, chroniące je przed kamieniami. Utrzymują one całą belkę tnącą. Na glebach piaszczystych i zakamienionych te części szybko się zużywają, dlatego są one wymienne. Zarówno noże, jak i dyski pracują z ogromną energią. Prędkość obrotowa tych elementów jest olbrzymia, bo aż 3 000 obr/min, postępowa to 180 km/godz. Olbrzymia energia cięcia pozwoliła na bardzo szybką pracę kosiarek. Można pracować z dowolną prędkością. Widziałem testy, na których te kosiarki pracowały w trawie po pas z predkością 40 km/godz. Oczywiście, w praktyce taka prędkość jest niemożliwa, bo żaden traktorzysta tego nie wytrzyma. No, może na idealnie równym polu golfowym.

Lift Control
Lift Control to hydropneumatyczne zawieszenie belki tnącej. Na czym to polega? System w swej idei podobny jest do pneumatycznego zabezpieczenia korpusów stosowanego w niektórych pługach. Sercem tego systemu jest amortyzator hydropneumatyczny. Ciśnienie oleju działa na dwa siłowniki hydrauliczne utrzymujące stały docisk belki tnącej do podłoża. To pozwala na utrzymanie idealnie równej wysokości cięcia i na płynną pracę.
Klasyczne belki w przypadku najechania na przeszkodę odchylają się do tyłu. Trzeba wówczas stanąć, cofnąć maszyną, zabezpieczyć sprzęgło i jechać dalej. W rozwiązaniu Lift Control zastosowano dwa siłowniki hydrauliczne jako zabezpieczenia przeciwko niespodziewanym przeszkodom. W przypadku uderzenia w duży kamień, belka tnąca podnosi się o 40 cm i odchyla do tyłu. Po ominięciu przeszkody wraca automatycznie do położenia roboczego. Przy niewielkiej przeszkodzie kierowca może nawet nie zauważyć, że coś się stało. Poczuje jedynie delikatne szarpnięcie.

W pogoni za prędkością
Ciągniki są coraz szybsze. Zawieszenia i kabiny coraz lepiej amortyzowane. Naturalnym więc jest, że rolnicy żądają maszyn, z którymi można pracować przy dużej prędkości. Niestety, wraz ze zwiększaniem prędkości pracy gwałtownie wzrasta masa, oraz obciążenia dynamiczne zespołu tnącego. Jednym z rozwiązań, które to umożliwiają, jest charakterystyczna dla Kuhna różnica odległości między talerzami na belce. Ta odległość jest na przemian mała i duża.
W tradycyjnych konstrukcjach koła napędowe pracują zanurzone w oleju. Olej, częściej lub rzadziej, należy wymieniać, a to stwarza różne problemy, a często się o tym po prostu nie pamięta. Dlatego w kosiarkach Kuhna zastosowana tzw. system Opti Disc – olej zalany fabrycznie nie podlega nigdy wymianie. Fabryka daje dożywotnią gwarancję. To pierwsza i chyba jedyna taka belka tnąca na świecie. Prawda, że wygodne? Wspomniałem o przeszkodach. Ale co się stanie, gdy sąsiad podrzuci duży blok betonu? Znane są takie wypadki. Wtedy podczas uderzenia odpada cały dysk. Oś napędowa dysku ma specjalne przewężenie stanowiące swoisty bezpiecznik. Co wtedy? Odkręcamy cztery śruby, montujemy nowy moduł i jedziemy dalej.

Jan Nikoniuk

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.