fbpx
Strona głównaPozostałeIle trzeba zapłacić za gospodarstwo w Polsce?

Ile trzeba zapłacić za gospodarstwo w Polsce?

Chcąc kupić w pełni funkcjonujące gospodarstwo można być pewnym jednej rzeczy – tanio nie będzie. Choć trzeba zauważyć, że rozstrzał cen jest ogromny, ale im więcej chcielibyśmy kupić, tym z reguły cena hektara jest niższa.

Przeglądając popularne portale z ogłoszeniami nieruchomości da się zauważyć pewną prawidłowość. Im gospodarstwo jest większe, tym mniej musimy zapłacić za hektar. Jednakże wszystko zależy też od regionu, z reguły sporo taniej jest np. w woj. warmińsko- mazurskim czy zachodniopomorskim, ale jeśli chcemy nabyć gospodarstwo na Opolszczyźnie czy w Wielkopolsce, przyjdzie nam zapłacić dużo więcej.

Jednym z większych gospodarstw, jakie udało nam się znaleźć, było gospodarstwo o powierzchni 400 ha na Opolszczyźnie, które zostało wycenione na 25 mln zł, co daje cenę hektara na poziomie 62,5 tys. zł. Jak deklaruje sprzedający, składa się w większości z ziem III i IV klasy bonitacyjnej oraz posiada budynki magazynowe i warsztatowe potrzebne do prowadzenia działalności.

Z kolei dla przeciwwagi znaleźliśmy gospodarstwo w okolicach Ełku w woj. warmińsko- mazurskim o powierzchni 437 ha za cenę 15 mln zł. Daje to cenę hektara w wysokości nieco ponad 34 tys. zł. W gospodarstwie przeważają gleby kat. IVa, które stanowią 56 proc. powierzchni. Podobnie jak w gospodarstwie powyżej, w cenie dostajemy także zabudowania gospodarcze, choć, jak pisze sprzedający, są one w średnim stanie.

Na 6 mln zł wyceniono natomiast gospodarstwo mleczne o powierzchni 50 ha z woj. łódzkiego. Cena w przeliczeniu na ha jest wysoka, gdyż wynosi 120 tys. zł, jednakże na korzyść przemawia pełne wyposażenie w maszyny (ciągniki, kombajn, pług itp.) oraz stosunkowo nowe budynki w bardzo dobrym stanie technicznym.

Sporo mniejszych gospodarstw zabudowanych budynkami w raczej dość średnich stanach pojawiających się w ogłoszeniach ma ceny mocno przekraczające 60 tys. zł za ha. Sprzedający tłumaczą to najczęściej ich atutami turystycznymi, położeniem w otulinach lasów czy parków krajobrazowych. Jednakże z punktu widzenia rolnika chcącego prowadzić normalną produkcję rolną, tego typu atuty nie są zaletami, a wręcz wadami.

Podsumowując ten krótki artykuł trzeba powiedzieć, że różnice cenowe nawet w obrębie jednej gminy, o województwie już nie mówiąc są ogromne. Bardzo dużo zależy też od tego, czy w okolicy w której chcemy kupić ziemię, oprócz nas ktoś również wyraża taką chęć, gdyż są takie miejsca w naszym kraju, że chętnych nie ma i da się kupić gospodarstwo z ziemią np. III kl. za cenę poniżej 30 tys. zł/ha.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.