Ile trzeba zapłacić za gospodarstwo w Polsce?

fot. mw

Chcąc kupić w pełni funkcjonujące gospodarstwo można być pewnym jednej rzeczy – tanio nie będzie. Choć trzeba zauważyć, że rozstrzał cen jest ogromny, ale im więcej chcielibyśmy kupić, tym z reguły cena hektara jest niższa.

Przeglądając popularne portale z ogłoszeniami nieruchomości da się zauważyć pewną prawidłowość. Im gospodarstwo jest większe, tym mniej musimy zapłacić za hektar. Jednakże wszystko zależy też od regionu, z reguły sporo taniej jest np. w woj. warmińsko- mazurskim czy zachodniopomorskim, ale jeśli chcemy nabyć gospodarstwo na Opolszczyźnie czy w Wielkopolsce, przyjdzie nam zapłacić dużo więcej.

Jednym z większych gospodarstw, jakie udało nam się znaleźć, było gospodarstwo o powierzchni 400 ha na Opolszczyźnie, które zostało wycenione na 25 mln zł, co daje cenę hektara na poziomie 62,5 tys. zł. Jak deklaruje sprzedający, składa się w większości z ziem III i IV klasy bonitacyjnej oraz posiada budynki magazynowe i warsztatowe potrzebne do prowadzenia działalności.

Z kolei dla przeciwwagi znaleźliśmy gospodarstwo w okolicach Ełku w woj. warmińsko- mazurskim o powierzchni 437 ha za cenę 15 mln zł. Daje to cenę hektara w wysokości nieco ponad 34 tys. zł. W gospodarstwie przeważają gleby kat. IVa, które stanowią 56 proc. powierzchni. Podobnie jak w gospodarstwie powyżej, w cenie dostajemy także zabudowania gospodarcze, choć, jak pisze sprzedający, są one w średnim stanie.

Na 6 mln zł wyceniono natomiast gospodarstwo mleczne o powierzchni 50 ha z woj. łódzkiego. Cena w przeliczeniu na ha jest wysoka, gdyż wynosi 120 tys. zł, jednakże na korzyść przemawia pełne wyposażenie w maszyny (ciągniki, kombajn, pług itp.) oraz stosunkowo nowe budynki w bardzo dobrym stanie technicznym.

Sporo mniejszych gospodarstw zabudowanych budynkami w raczej dość średnich stanach pojawiających się w ogłoszeniach ma ceny mocno przekraczające 60 tys. zł za ha. Sprzedający tłumaczą to najczęściej ich atutami turystycznymi, położeniem w otulinach lasów czy parków krajobrazowych. Jednakże z punktu widzenia rolnika chcącego prowadzić normalną produkcję rolną, tego typu atuty nie są zaletami, a wręcz wadami.

Podsumowując ten krótki artykuł trzeba powiedzieć, że różnice cenowe nawet w obrębie jednej gminy, o województwie już nie mówiąc są ogromne. Bardzo dużo zależy też od tego, czy w okolicy w której chcemy kupić ziemię, oprócz nas ktoś również wyraża taką chęć, gdyż są takie miejsca w naszym kraju, że chętnych nie ma i da się kupić gospodarstwo z ziemią np. III kl. za cenę poniżej 30 tys. zł/ha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności