fbpx

Ile średnio zbóż zbierano w tym roku w Polsce z hektara?

Według ekspertów Głównego Urzędu Statystycznego tegoroczne plony zbóż ogółem wyniosą ok. 46,2 dt/ha, tj. o 1,7 dt/ha (o 4 proc.) mniej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 42,6 dt/ha, tj. w stosunku do ubiegłorocznych mniej o 2,2 dt/ha (o 5 proc.).

Natomiast plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 45,7 dt/ha, tj. o 2,0 dt/ha (o 4 proc.) mniej od plonów z roku ubiegłego. Plony zaś  zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 34,7 dt/ha, tj. o 1,6 dt/ha (o 4 proc.) mniej  od plonów ubiegłorocznych.

– Zbiory zbóż rozpoczęto w trzeciej dekadzie lipca, a powszechnie przeprowadzano w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Notowane w sierpniu opady deszczu uniemożliwiały sprawne przeprowadzanie tych prac. W wielu rejonach kraju obserwowano przejściowo nadmierne uwilgotnienie gleby powodujące utrudnienia i opóźnienia w prowadzeniu żniw zbóż i rzepaków. Do końca sierpnia na obszarze prawie całego kraju prace żniwne zakończono, chociaż z informacji uzyskanych od terenowych rzeczoznawców GUS wynika, że lokalnie zboża zbierano jeszcze na początku września –  mówi Artur Łączyński, dyrektor Departamentu Rolnictwa GUS.

Na podstawie prowadzonych szacunków GUS ocenia,  że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2021 r. wyniosła około 7,5 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi – około 6,3 mln ha, z tego: pszenicy około 2,4 mln ha, żyta około 0,8 mln ha, jęczmienia około 0,7 mln ha, owsa około 0,5 mln ha, pszenżyta około 1,3 mln ha, mieszanek zbożowych około 0,7 mln ha.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.