Ile średnio zbóż zbierano w tym roku w Polsce z hektara?

fot. mw

Według ekspertów Głównego Urzędu Statystycznego tegoroczne plony zbóż ogółem wyniosą ok. 46,2 dt/ha, tj. o 1,7 dt/ha (o 4 proc.) mniej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 42,6 dt/ha, tj. w stosunku do ubiegłorocznych mniej o 2,2 dt/ha (o 5 proc.).

Natomiast plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 45,7 dt/ha, tj. o 2,0 dt/ha (o 4 proc.) mniej od plonów z roku ubiegłego. Plony zaś  zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 34,7 dt/ha, tj. o 1,6 dt/ha (o 4 proc.) mniej  od plonów ubiegłorocznych.

– Zbiory zbóż rozpoczęto w trzeciej dekadzie lipca, a powszechnie przeprowadzano w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Notowane w sierpniu opady deszczu uniemożliwiały sprawne przeprowadzanie tych prac. W wielu rejonach kraju obserwowano przejściowo nadmierne uwilgotnienie gleby powodujące utrudnienia i opóźnienia w prowadzeniu żniw zbóż i rzepaków. Do końca sierpnia na obszarze prawie całego kraju prace żniwne zakończono, chociaż z informacji uzyskanych od terenowych rzeczoznawców GUS wynika, że lokalnie zboża zbierano jeszcze na początku września –  mówi Artur Łączyński, dyrektor Departamentu Rolnictwa GUS.

Na podstawie prowadzonych szacunków GUS ocenia,  że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2021 r. wyniosła około 7,5 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi – około 6,3 mln ha, z tego: pszenicy około 2,4 mln ha, żyta około 0,8 mln ha, jęczmienia około 0,7 mln ha, owsa około 0,5 mln ha, pszenżyta około 1,3 mln ha, mieszanek zbożowych około 0,7 mln ha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności