fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychIle płacą za pszenicę w krajach Unii Europejskiej?

Ile płacą za pszenicę w krajach Unii Europejskiej?

Według danych Komisji Europejskiej, różnice w cenach pszenicy konsumpcyjnej w zależności od państwa wspólnoty są dość znaczące. Z dostępnych danych można stwierdzić, że ostatnio najmniej za ziarno płacono u naszych północno-wschodnich sąsiadów – na Litwie.

Z danych opublikowanych za 18 sierpnia br. wynika, że na Litwie płacono zaledwie 282 EUR/t. Nieco wyższa stawka obowiązywała w Czechach – 294 EUR/t. Pierwszym krajem, w którym stawka przekroczyła 300 EUR/t była Rumunia, gdzie płacono 306 EUR/t. Następna była Słowacja – 315 EUR/t. Stawki w innych krajach dla których opublikowano dane o cenach były już sporo wyższe – w Bułgarii i w Niemczech płacono po 332 EUR/t, w Irlandii 335 EUR/t, na Węgrzech 341 EUR/t, a Holandii 345 EUR/t. Najwięcej płacono w Portugalii – 365 EUR/t.

Jak na tym tle wypadają ceny w Polsce? 18 sierpnia za pszenicę konsumpcyjną płacono u nas od 1400 do 1710 zł/t, co w przeliczeniu na euro po kursie z tego dnia daje od 296 do 361 EUR/t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.