Ile nawozu pod pszenicę jarą? Jakie dawki azotu, fosforu, potasu?

Ile składników pobiera pszenica jara? Jakie dawki fosforu i potasu zastosować? Ile azotu wymaga i jak podzielić dawki? Czy stosować siarkę w pszenicę jarą? Opowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące nawożenia pszenicy jarej.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Pszenica jara stanowi jedno z najcenniejszych zbóż, jednak w porównaniu z pszenicą ozimą cechuje się niższym potencjałem plonowania. Roślina ta w celu wytworzenia 100 kg plonu ziarna z odpowiednią ilością słomy wymaga średnio 7,6 kg składników mineralnych. W porównaniu z pszenicą ozimą ziarno pszenicy jarej zawiera większe ilości azotu i fosforu, a słoma zawiera więcej potasu.

Przy ustalaniu dawek nawozów w uprawie pszenicy jarej należy pamiętać, że roślina posiada słaby system korzeniowy, co wpływa między innymi na małą zdolność pobierania trudniej dostępnych składników pokarmowych z gleby.

Poza tym pszenica jara charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji, co wymusza dokładne bilansowanie nawożenia tej rośliny. Stąd też przy ustalaniu dawek nawozów należy brać pod uwagę dostępność składników pokarmowych z gleby i stosowane nawożenie organiczne na stanowisku przeznaczonym pod uprawę pszenicy jarej.

reklama
Baner SUmi

Ile składników pobiera pszenica jara?

Pszenica jara z plonem 1 tony ziarna z odpowiednią masą słomy pobiera średnio 23 – 30 kg azotu (N), 9 – 13 kg fosforu (P2O5), 16 – 24 kg potasu (K2O), 5 – 6 kg wapnia (CaO), 3 – 4 kg magnezu (MgO) oraz około 9 kg siarki (SO3). Z mikroelementów z 1 toną ziarna i odpowiadającą jej masą słomy przeciętnie pobiera 360 g żelaza (Fe), 110 g manganu (Mn), 70 g cynku (Zn), 8,5 g miedzi (Cu), 5,5 g boru (B) oraz 0,7 g molibdenu (Mo).

Jakie zastosować dawki fosforu i potasu?

W przypadku uprawy pszenicy jarej dawki fosforu i potasu na stanowiskach charakteryzujących się średnią zasobnością w przyswajalne formy tych składników pokarmowych najczęściej są równe ich wynosowi z plonem roślin. Czyli z plonem na przykład 4 t ziarna z odpowiednią masą słomy pszenica jara wynosi z pola średnio od 36 do 52 kg P2O5/ha i od 64 do 96 kg K2O/ha. Stąd też na stanowiskach o średniej zasobności w fosfor i potas powinno się zastosować takie dawki tych składników nawozowych.

Na stanowiskach, na których regularnie stosowany jest obornik dawki fosforu i potasu w uprawie pszenicy jarej można zmniejszyć o około 10 kg/ha w przypadku fosforu i nawet o 40 kg/ha w przypadku potasu.

Natomiast przy ustalaniu nawożenia pszenicy jarej fosforem i potasem na glebach ubogich w te składniki pokarmowe do wymagań pokarmowych należy dodać w ciągu roku dodatkowo od 40 do 60 kg P2O5/ha i od 30 do 50 kg K2O/ha. Naddatek ten ma za zadanie uzupełnić różnicę bilansową poprawiającą zasobność gleby.

Należy przy tym pamiętać, że zbyt niskie dawki fosforu i potasu stosowane na takich glebach mogą doprowadzić do ich zubożenia w te makroskładniki. Stąd też w miarę optymalne nawożenie fosforem i potasem w uprawie pszenicy jarej przy oczekiwanym plonie ziarna na poziomie 4 t/ha powinno mieścić się w przedziale od 90 do 108 kg P2O5/ha i od 135 do 155 kg K2O/ha.

Najbardziej efektywne nawożenie fosforowo-potasowe ma miejsce wtedy, gdy nawozy są dobrze wymieszane z glebą (z wierzchnią warstwą 10 – 20 cm gleby). Nawozy fosforowe i potasowe często ze względów ekonomicznych są aplikowane w okresie wiosennym przed siewem pszenicy jarej. Można do tego celu wykorzystać nawozy wieloskładnikowe względnie superfosfaty i sól potasową.

Przy wyborze nawozu wieloskładnikowego należy uwzględnić przedplon, bowiem przy uprawie pszenicy jarej po roślinie zbożowej warto jest zastosować nawóz wieloskładnikowy o wyższej zawartości potasu w stosunku do fosforu. W uprawie pszenicy jarej na stanowisku na którym dokonano przyorania słomy można stosować nawozy o węższym stosunku fosforu do potasu.

Przy aplikacji nawozów wieloskładniowych, na przykład Amofoski czy Polifoski w wielu przypadkach dawkę potasu do pożądanej w uprawie pszenicy jarej ilości należy uzupełnić solą potasową. W okresie wiosennym nawozy fosforowo-potasowe stosuje się najczęściej w terminie 7 – 14 dni poprzedzającym siew pszenicy jarej przed wiosennymi uprawkami przedsiewnymi.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz

Ile azotu zastosować pod pszenicę jarą?

Pszenica jara wymaga gleb bogatych w azot. Pierwiastek ten najlepiej jest zastosować w dwóch lub też trzech dawkach, które powinny być dostosowane zarówno do ilości oczekiwanego plonu ziarna, jak również do zasobności gleby w dostępne formy azotu i oczywiście tak jak w przypadku wszystkich nawozów do warunków pogodowych w trakcie wegetacji roślin.

W celu wytworzenia plonu ziarna na poziomie 4 ton z odpowiednią ilością słomy pszenica jara pobiera średnio 110 kg azotu. W przypadku uprawy pszenicy jarej na glebach średnich i dobrych, po przedplonach nie będących zbożami, wskazana jest aplikacja około 40 – 50 kg azotu na ha.

W uprawie pszenicy jarej na ziarno konsumpcyjne, zarówno jakościowe, jak i chlebowe, przy plonie ziarna na poziomie 6 t/ha z odpowiednią ilością słomy roślina ta potrzebuje około 165 kg azotu na ha. Przy uwzględnieniu zasobów glebowych azotu, jak również azotu pochodzącego z obornika zastosowanego w zmianowaniu, dawka azotu powinna wynosić 75 kg N na ha.

Jednak w związku z tym, że wykorzystanie azotu z nawozów mineralnych wynosi około 60%, więc w takim przypadku w uprawie pszenicy jarej zaleca się zastosowanie od 110 do 120 kg azotu na ha. Z kolei w przypadku uprawy pszenicy jarej po zbożach przy oczekiwanym plonie ziarna na poziomie 6 t/ha należy zastosować od 140 do 150 kg azotu na ha, w 2 – 3 dawkach dzielonych. Przy uprawie pszenicy paszowej azot można aplikować jednorazowo przed jej siewem. Należy przy tym pamiętać, że małych dawek azotu nie należy dzielić.

Jak podzielić dawki azotu w uprawie pszenicy jarej?

Przy ustalaniu przedsiewnej dawki azotu należy uwzględnić fakt, że wschody pszenicy jarej mają miejsce w niskich temperaturach. Stąd też przedsiewnie warto zastosować część dawki azotu w postaci szybko działającej formy azotanowej, co korzystnie wpływa na rozwój pszenicy przyczyniając się do jej efektywnego krzewienia. Azot w uprawie pszenicy jarej należy zastosować w całości przedsiewnie w sytuacji gdy oczekiwany plon jest niski, względnie uprawa pszenicy jarej ma miejsce po dobrym przedplonie. Wówczas dawka azotu waha się najczęściej w przedziale od 60 do 70 kg N/ha.

W rejonach często narażonych na wiosenne niedobory wody zaleca się zastosowanie wyższej przedsiewnej dawki azotu, przy czym należy część dawki zastosować w formie szybko działającej (w formie saletrzanej).

Przy planowanej całościowej dawce azotu na poziomie 70 – 100 kg w uprawie pszenicy jarej należy ją aplikować w dwóch częściach. Pierwsza przedsiewna dawka azotu powinna stanowić około 60% dawki całkowitej. W przypadku tej dawki azotu składnik pokarmowy można wnosić np. w nawozach wieloskładnikowych. Druga dawka azotu zalecana jest na początku strzelania w źdźbło. W przypadku ciepłej i wilgotnej wiosny, która stwarza dobre warunki do wzrostu oraz rozwoju roślin, druga dawka azotu może być zastosowana nieco później , np. w fazie 2 kolanka.

Przy wyższym nawożeniu azotowym w ilości 100 – 160 kg N/ha aplikacja tego makroskładnika powinna uwzględniać podział na trzy dawki, przy czym pierwsza stosowana przedsiewnie dawka azotu powinna mieścić się w przedziale od 40 do 80 kg N/ha. Drugą dawkę tego makroskładnika najczęściej w ilości od 50 do 70 kg N/ha najlepiej aplikować od pełni krzewienia do początku strzelania w źdźbło.

Podobnie jak w przypadku aplikacji niższych dawek azotu drugą dawkę można opóźnić do fazy 2 kolanka przy wzroście roślin w warunkach ciepłej i wilgotnej wiosny. Z kolei trzecią dawkę azotu najczęściej w ilości od 30 do 40 kg N/ha dobrze jest stosować w fazie liścia flagowego. Trzecia dawka azotu wskazana jest przede wszystkim na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, w przypadku gdy nie istnieje zagrożenie wystąpienia w tym okresie suszy glebowej.

Czy nawozić siarką?

Mimo, że pszenica jara nie należy do roślin o dużych potrzebach pokarmowych w stosunku do siarki, jednak pierwiastek ten odgrywa ważna rolę w rozwoju tej rośliny. Stąd też w uprawie pszenicy warto również uwzględnić nawożenie siarką. Dawkę siarki wylicza się ze stosunku azotu do siarki, który w przypadku zbóż wynosi 10:1. Stąd też przy dawce azotu 140 kg N/ha wskazane jest zastosowanie 14 kg siarki, co w przeliczeniu na SO3 da nam 35 kg SO3/ha. W uprawie pszenicy jarej siarkę wnosi się najczęściej w postaci nawozów wieloskładnikowych.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.