Ile można zarobić na uprawie rzepaku?

Przedstawiamy kwietniową kalkulację kosztów uprawy 1 ha rzepaku opracowaną przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Ile trzeba wydać na uprawę rzepaku, a ile przy tym można zarobić?

Z szacunków WIR wynika, że sytuacja na rynku rzepaku ozimego w stosunku do sytuacji sprzed roku zmieniła się diametralnie na korzyść rolników; podczas gdy w kwietniu 2020 roku wynik finansowy został obliczony na 1801, 27 zł/ha, tak w kwietniu br. wyniósł ponad 3864 zł/ha.

Opracowanie: Magdalena Kołodziejek, Wielkopolska Izba Rolnicza

Co prawda w stosunku do zeszłego roku wzrosły koszty produkcji, jednak bardzo wysoka cena rzepaku rekompensuje je z solidną nawiązką.

Pamiętajmy, że kalkulacje mają charakter poglądowy i będą się różnić m.in. ze względu na sposób uprawy, wykorzystywane nawozy, środki ochrony roślin, plon i w końcu ostateczną cenę ziarna.

1 KOMENTARZ

  1. Teoria. Praktyka co innego. Oprócz chwastów na jesieni oprysk 1 lub 2 od robaka, od chorób grzybowych i inne. Wiosna T2 i T3 , 2 lub 3 od robaków, dokarmiać oraz oprócz 2 lub 3 dawki nawozu i co drugi dzień w polu. Nawozy w tym roku drogie i środki ochrony roślin również. Zostanie może około 1500 zł jeżeli przymrozki nie uszkodzą i grad nie omłóci. Ubezpieczenie rzepaku też kosztuje a zwrot w przypadku uszkodzeń jest nie do odzyskania ( trzeba z ubezpieczecielem iść do sądu minimum 50 ha)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności