fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychIle można zarobić na uprawie rzepaku?

Ile można zarobić na uprawie rzepaku?

Przedstawiamy kwietniową kalkulację kosztów uprawy 1 ha rzepaku opracowaną przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Ile trzeba wydać na uprawę rzepaku, a ile przy tym można zarobić?

Z szacunków WIR wynika, że sytuacja na rynku rzepaku ozimego w stosunku do sytuacji sprzed roku zmieniła się diametralnie na korzyść rolników; podczas gdy w kwietniu 2020 roku wynik finansowy został obliczony na 1801, 27 zł/ha, tak w kwietniu br. wyniósł ponad 3864 zł/ha.

Opracowanie: Magdalena Kołodziejek, Wielkopolska Izba Rolnicza

Co prawda w stosunku do zeszłego roku wzrosły koszty produkcji, jednak bardzo wysoka cena rzepaku rekompensuje je z solidną nawiązką.

Pamiętajmy, że kalkulacje mają charakter poglądowy i będą się różnić m.in. ze względu na sposób uprawy, wykorzystywane nawozy, środki ochrony roślin, plon i w końcu ostateczną cenę ziarna.

1 KOMENTARZ

  1. Teoria. Praktyka co innego. Oprócz chwastów na jesieni oprysk 1 lub 2 od robaka, od chorób grzybowych i inne. Wiosna T2 i T3 , 2 lub 3 od robaków, dokarmiać oraz oprócz 2 lub 3 dawki nawozu i co drugi dzień w polu. Nawozy w tym roku drogie i środki ochrony roślin również. Zostanie może około 1500 zł jeżeli przymrozki nie uszkodzą i grad nie omłóci. Ubezpieczenie rzepaku też kosztuje a zwrot w przypadku uszkodzeń jest nie do odzyskania ( trzeba z ubezpieczecielem iść do sądu minimum 50 ha)

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.