fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychIle jeszcze zboża trzeba wywieźć z Polski do żniw?

Ile jeszcze zboża trzeba wywieźć z Polski do żniw?

Dzisiaj gościem radiowej Jedynki w Sygnałach Dnia był minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Polityk m.in. przypomniał o zmianach w pomocy dla polskich rolników w związku z importem zbóż z Ukrainy oraz szacował ilość zbóż w polskich magazynach. 

– We wtorek Rada Ministrów przyjęła kolejny projekt rozporządzenia, które właśnie wspiera polskiego rolnika. Przede wszystkim podnieśliśmy stawki za ten czas od 1 grudnia do 14 kwietnia, tam była sytuacja taka, że te były dosyć niskie i to podniesienie nawet po około 100% stawki. Tam dołożyliśmy również wszystkie zboża; to była pszenica i kukurydza, dołożyliśmy wszystkie rodzaje, nawet z gryką. Także tutaj bardzo daleko poszliśmy jeżeli chodzi o ten okres, też zmieniliśmy to, żeby do pierwszych 300 ha, bo do tej pory było tak, że jeżeli gospodarstwo miało 350 ha, nie dostawało w ogóle dopłat, W tej chwili zmieniliśmy to, że do pierwszy 300 ha wszyscy dostaną dopłaty. I tutaj mówimy również o dopłatach dla nawozu – tłumaczył Telus.

– Od 15 maja podnieśliśmy stawkę za pszenicę, bo ceny na światowych rynkach spadają, bardzo mocno spadają w tej chwili. I tutaj reagując na to bardzo szybko […] od razu podnieśliśmy do 3025 zł, to znaczy 550 zł do tony – dodawał

– Ponad 40% zboża zostało wywiezione przez ten okres od polskich rolników i to jest jakby chyba jedno z lepszych informacje, że tutaj to zboże wyjeżdża z dużych firm również, bo duże firmy mają kontrakty zagraniczne i te kontrakty są podpisane i oni wywożą. Mamy pewien problem z tymi małymi firmami, które nakupił zboża drożej i w tej chwili czekają – stwierdził.

Telus przypomniał także o kredytach na preferencyjnych warunkach oraz o zwrocie podatku akcyzowego za paliwo rolnicze w kwocie 2 zł/l, na co wg ministra jest już zgoda Komisji Europejskiej. Następnie szacował, ile jeszcze zboża trzeba wywieźć z Polski przed żniwami.

– To są szacunki, żeby było jasne, bo my nie mamy takich pewnych wyliczeń. Ale u polskiego rolnika w tej chwili jest około 2 do 2,5 miliona ton zboża, no to gdybyśmy z tego wywieźli 1,5, to już było dobrze, bo zawsze rolnik zostawia sobie zapas […]. Maksymalny wywóz przez same porty to jest około miliona ton. W tej chwili wywozimy 750 tys. t miesięcznie, także tu jeszcze mamy rezerwy – mówił Telus.

Minister odniósł się także do pomocy z rezerwy kryzysowej UE; stwierdził, że nie jest pewny, czy zostanie ona wypłacona, m.in. ze względu na postawę Węgier, które nie spełniły warunków stawianych przez KE.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.