IDS i PCS – medalowe rozwiązania Pöttinger

IDS Inteligentny system dystrybucyjny Pöttinger oraz PCS – innowacyjna koncepcja firmy Pöttinger realizująca w jednej maszynie zarówno siew zboża, jak i siew punktowy to rozwiązania nagrodzone srebrnymi medalami Agritechnica 2013, które można obejrzeć w dniach od 12 do 16 listopada 2013 r. (dni ekskluzywne 10 i 11 listopada) na terenie wystawowym w Hanowerze.

IDS Inteligentny system dystrybucyjny 
Wyznaczanie ścieżek przejazdowych w przypadku siewników pneumatycznych jest przy zmianie rytmu ścieżek i przy różnych szerokościach związane często z koniecznością przeprowadzania skomplikowanych czynności. Inteligentny system dystrybucyjny firmy Pöttinger z możliwością pojedynczego przy- i odłączania poszczególnych wylotów głowicy rozdzielającej nasiona oferuje tu jedyną w swoim rodzaju elastyczność i niezwykły komfort wyznaczania ścieżek przejazdowych przy niezmiennie dokładnej ilości wysiewanych w każdym rzędzie ziaren. Rozstaw i szerokość oraz rytmy ścieżek przejazdowych można po prostu wybierać na terminalu operatora. W czasie zakładania ścieżki przejazdowej powrót materiału siewnego przy równoczesnej proporcjonalnej redukcji dozowanej ilości sprawiają, że ilość wysiewanego materiału przypadająca na jeden hektar pozostaje bez zmian. Możliwość indywidualnego odłączania jednej połowy (lewej lub prawej) pozwala rozpoczynać wysiew z dowolnej strony pola a „Section Control“ umożliwia dokładny wysiew na nieregularnych jego częściach. Wymienione rozwiązania techniczne stwarzają nowe kryteria odnośnie elastyczności, precyzji i komfortu.
PCS – Precision Combiseeding
PCS to nowego rodzaju innowacyjna koncepcja firmy Pöttinger realizująca w jednej maszynie zarówno siew zboża, jak i siew punktowy (np. kukurydzy albo słonecznika), czyniąc zbędną inwestycję na zakup osobnego sprzętu do siewu punktowego. W tej wielofunkcyjnej maszynie przechodzenie od siewu rzędowego do siewu punktowego jest łatwe i komfortowe. Są w niej możliwe cztery zastosowania: siew zboża, siew kukurydzy z nawozem lub bez oraz siew kukurydzy z jednoczesnym podsiewem (ochrona przed erozją). Takie wielorakie wykorzystanie rozszerza spektrum zastosowania i obniża przypadające na hektar stałe koszty uprawy. Ponadto maszyna wyposażona jest w czujnik kontrolujący wzdłużne rozmieszczenie nasion i wyświetla na terminalu informację w przypadku niewłaściwego względnie podwójnego siewu.
(Anna Arabska, Daniel Alankiewicz, foto: DLG)