fbpx

I do przetwórstwa i do konsumpcji

Punkty skupu płacą za kilogram truskawek nawet do 2,00 złotych, stąd cena owoców konsumpcyjnych jest wyższa.

Najbardziej dorodne truskawki sprzedawane są w Broniszach po 3,30 zł/kg. Optymistyczne jest to, że pomimo długich i silnych mrozów plantacje truskawek niewiele ucierpiały bo chroniła je gruba pokrywa snieżna.Jednak powierzchnia plantacji truskawek jest mniejsza niż w 2005 roku (według danych GUS).
Marmelada, Elsanta, Honey Gold, Dukat, Zenga to odmiany truskawek, które codziennie można dostać na Rynku Hurtowym w Broniszach. Wybór duży, ale truskawki są droższe niż rok temu.
Można spodziewać się, że w najbliższych dniach ceny truskawek nieznacznie spadną, bo opóźnienia w dojrzewaniu owoców spowodowały przesunięcia w terminach głównych zbiorów. Jednak według analityków ceny nie zejdą do poziomu z ubiegłego roku, co jest korzystnie dla plantatorów.
Minimalna cena truskawek w czerwcu 2005 r wynosiła 0,80 zł za kilogram, maksymalna nie przekraczała 3,00 złotych.
Rosną dostawy czereśni. Kończą się pierwsze drobnoowocowe czereśnie odmiany Rivan, które można dziś dostać po 1,00 zł za kilogram (opakowanie 10 i więcej kilogramów). Znacznie chętniej kupowane są droższe, ale duże czereśnie odmian Burlat i Van (owoce jaśniejsze od Burlata). Ceny w zależności wielkości zakupu od 4 zł do 6,00 zł za kg . (opakowania od 10 do 20 kg).
Restauracje i delikatesowe sklepy chętnie zaopatrują się w poziomki, które do kupienia są tylko w godzinach rannych. Są już pierwsze maliny.
Bardzo staniały wszystkie młode warzywa. Nawet fasola szparagowa, która kosztuje od 3,80 zł do 5,00 za kg (opakowania 5 kg). Kalafiory, kalarepa i ogórki sprzedawane są w cenie poniżej 1,00 zł.
Jest już krajowa papryka spod osłon. Ceny od 5,00 zł/kg (zielona) do 8,00 za kolorową.Bardzo staniały szparagi, które dziś można kupić w Broniszach po 5,00 złotych za kilogram..Producenci ziemniaków mają w sprzedaży odmiany o białym miąższu czyli Irys i Irga. Kończą się natomiast dostawy ziemniaków wczesnych o żółtym zabarwieniu. Kilogram sprzedawany jest od 1,30 zł do 2,50 zł (worki od 10 lub 15 kg.)
Z towarów importowanych chętnie kupowane są owce takie jak morele, brzoskwinie i nektaryny, bo na krajowe trzeba będzie jeszcze poczekać, a i prognozy zbiorów mówią o znacznie mniejszych plonach, w związku z przemarznięciem tych sadów.Ogrodnicy mówią także o gorszym niż rok temu zawiązywaniu owoców, w związku z słabym oblotem pszczół. Wiele rodzin pszczelich źle przezimowało, a te którym udało się przetrzymać długą i mroźną zimę były znacznie osłabione chorobami. Ceny importowanych moreli, brzoskwiń i nektaryn zbliżone, od około 5,50 do 6,00 zł za kilogram.

Samasz loteria - baner

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Bronisze

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.