Husqvarna: Dbaj o swoją pilarkę przez całą zimę!

Zbliżająca się zima jest idealnym okresem na wykonanie cyklicznego serwisu pilarek łańcuchowych. Jest to niezwykle istotny element użytkowania urządzeń mechanicznych, gdyż profilaktyczne czynności sprawdzające zapewniają użytkownikowi bezpieczeństwo. Ponadto właściwa pielęgnacja sprzętu tnącego jest gwarancją jego wydajności oraz właściwego działania. Dzięki temu maszyny będą służyć przez długie lata, a ich właściciele będą zadowoleni z jakości pracy.

Stan techniczny maszyn, obok jakości ich wykonania i poprawności konstrukcji, jest podstawowym czynnikiem warunkującym ich prawidłową eksploatację. Dlatego tak ważna jest właściwa konserwacja. Wiele działań profilaktyczno-naprawczych może być przeprowadzonych przez samych użytkowników. Konstruktorzy pilarek Husqvarna przygotowali je tak, aby nieprofesjonalny użytkownik mógł łatwo dostać się do wybranych mechanizmów urządzenia. Z kolei części, które wiążą się z większymi umiejętnościami technicznymi pozostają, ze względów bezpieczeństwa, zabudowane w sposób niedostępny dla amatorów.

Podczas przeglądu należy:
sprawdzić czystość podstawowych części urządzenia: cylindra, filtra powietrza, prowadnicy, wewnętrznej strony pokrywy sprzęgła, skontrolować wszystkie części pod kątem pęknięć, zarysowań oraz śladów zużycia. Niektóre pęknięcia, mogą zagrażać Twojemu bezpieczeństwu, należy więc wymienić uszkodzone części, a w razie wątpliwości odwiedzić punkt serwisowy, profilaktycznie dokręcić wszystkie śruby i nakrętki – każdą zużytą część trzeba wymienić, regularnie odwracać prowadnicę pilarki, aby zużywała się równomiernie,
sprawdzić czy wyłącznik zapłonu działa poprawnie, sprawdzić czy chwytacz łańcucha tnącego nie jest uszkodzony i czy nie obluzował się, oczyścić taśmę hamulca łańcucha tnącego lub wymienić ją jeśli jest zużyta, sprawdzić czy blokada dźwigni gazu jest sprawna i czy nie jest uszkodzona, oczyścić wlot powietrza, umyć filtr powietrza roztworem płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Jeśli pilarka wyposażona jest w system wstępnego oczyszczania powietrza Air InjectionTM, filtr można czyścić rzadziej, oczyścić żeberka cylindra, aby dobrze spełniały swoją funkcję chłodzenia silnika. Inne czynności serwisowe i naprawy należy wykonywać wyłącznie w autoryzowanym serwisie.

Pielęgnacja zespołu tnącego
Łańcuch pilarki oraz prowadnica wymagają szczególnej troski. Łańcuch urządzenia musi posiadać odpowiedni naciąg. Nie może on zwisać z prowadnicy – ale do niej przylegać. Ponadto powinien dać się przesuwać po prowadnicy swobodnym ruchem ręki. Przed każdym uzupełnieniem paliwa w pilarce należy naostrzyć łańcuch.

Uwaga! Konkurs
W tym roku firma Husqvarna obchodzi 50. rocznicę wprowadzenia na rynek pierwszej pilarki. Z tej okazji wspólnie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych przeprowadzony jest konkurs – poszukiwania najstarszej, działającej pilarki tej marki. Zwycięzca otrzyma unikatowy model pilarki Husqvarna 450e, stworzony specjalnie z okazji jubileuszu. Konkurs trwa do 30 listopada 2009 r.! Regulamin dostępny na stronie: www.husqvarna.com.pl


Informacje dodatkowe:
HUSQVARNA® – producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok: lasów, parków, ogrodów, obiektów sportowych i innych. Produkty są cenione przez użytkowników ze względu na ich: jakość, łatwość obsługi, bezpieczeństwo użytkowania oraz bezawaryjność. Firma powstała w XVII wieku w Szwecji i jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw na świecie. Husqvarna® obecna jest w ponad 100 krajach na całym świecie poprzez sieć swoich oddziałów i ponad 18 tysięcy punktów dilerskich. Husqvarna® Poland zarządza sprzedażą i serwisem sprzętu na terenie Polski poprzez sieć około 400 dilerów na terenie całego kraju.