Horti Expo – podsumowanie

W dniach 7-9 kwietnia br., odbyła się XI edycja Międzynarodowych Targów Rolniczo-Ogrodniczych Horti Expo. Impreza odbywała się na terenie Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach. Tradycyjnie już, najlepsze produkty Targów otrzymały statuetkę – Złotego Hortusa. Niestety w tym roku wystawa cieszyła się znacznie mniejszym zainteresowaniem zwiedzających. N

Na zadaszonej powierzchni ok. 2 tys. metrów kwadratowych swoje produkty wystawiało przeszło 100 wystawców. Niewątpliwie oferta wielu z nich skierowana była dla gospodarstw ogrodniczych oraz sadowniczych. Wskazuje na to również sama nazwa targów — Horti”-, którą zapożyczono od łacińskich słów określających w średniowieczu ozdobny ogródek przylegający do budynku mieszkalnego, przeznaczonego do uprawy kwiatów i ziół (hortus conslusus). Bardzo bogatą ofertę zaprezentowali, więc również producenci kwiatów, sadzonek, drzew owocowych i dekoracyjnych krzewów. Nie zabrakło także środków ochrony roślin, sprzętu ogrodniczego i rolniczego, wszelakich narzędzi służących pracy w ogrodnictwie i sadownictwie, oferty materiałów siewnych, nawozów, jak również propozycji ciekawych rozwiązań architektonicznych w projektowaniu ogrodów.

Podczas targów Horti Expo, odbywały się również, po raz trzeci Targi Agroturystyczne. Udział w nich wzięło ponad 100 wystawców z regionów Mazowsza, głównie, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, drobnych producentów żywności tradycyjnej i ekologicznej oraz wyrobów i rękodzieł.

Jak co roku, tak i podczas XI edycji Horti Expo, nagrodzono i wyróżniono najlepsze produkty, przyznając statuetki o nazwie “Hortusy”.
Złotym Hortusem wyróżniono firmy: Matazet -Polen Import – Export oraz Korpol – Gospodarstwo Ogrodnicze Renaty i Jana Wójcików. Państwo Wójcikowie otrzymali także nagrodę prezesa Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. Bronisze za bogaty asortyment nowych odmian róż. Przyznano także wiele nagród ufundowanych przez organizatorów i sponsorów. Puchar prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO) za bardzo atrakcyjny i bogaty asortyment roślin ogrodniczych otrzymała Hodowla Roślin Bronisze Sp. z o. o. Dyplom prezesa Wydawnictwa Hortpress przyznano Związkowi Sadowników Polskich. Wyróżnienia otrzymały następujące firmy: BEST-PEST ZPUH Sp. J., WOKAS – Kopalnie Torfu Sp. Z o.o., Firma PUSTUŁ KAZIMIERZ Ślusarstwo Produkcyjno-Usługowe, BEISERENVIRONNEMENT POLOGNE. Ponadto redakcja gazety “Rośliny Ozdobne” przyznała dyplom Klubowi Florystów Polskich SITO za bogatą ekspozycję florystyczną.

Według szacunków organizatorów Targi Horti Expo zwiedziło około 12 tysięcy osób – to o połowę mniej niż w roku ubiegłym. Zdaniem organizatorów imprezy wpływ na to miał nieatrakcyjny dla zwiedzających termin – ostatni weekend przed świętami.

Organizatorami XI Horti Expo były, Międzynarodowe Centrum Targowe oraz Warszawski Rolno – Spożywczy Rynek Hurtowy Bronisze, współorganizatorami, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa – SITO i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Rolnictwa – SITR. Natomiast organizatorem III Targów Agroturystycznych był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.


Opr. MS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności