fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyHolendrzy mniej zarobili

Holendrzy mniej zarobili

W Holandii zanotowano w 2008 r. 44% spadek dochodów przeciętnego gospodarstwa rolnego. 32,5 tys. euro to najniższa od czasu kryzysu dioksynowego w 2004 r. kwota dochodów, jak podaje raport krajowego Instytutu Ekonomiki Rolnej. Spadek dochodów dotknął prawie wszystkie sektory rolnictwa z wyjątkiem hodowli trzody chlewnej i jałówek. Chociaż produktywność wzrosła, ale jeszcze bardziej wzrosły koszty.

Rekordowo wysoka średnia cena skupu mleka w Holandii w 2008 r., czyli 38,65 euro/100 kg, to chwilowy wzrost. Tendencja wzrostowa nie utrzymała się do 2009 roku. Wpływ na spadek dochodów gospodarstw mleczarskich miały ceny pasz. Producenci mleka zarobili” mniej aż o 47%.

Mimo to jednak miała w ciągu roku tendencję spadkową, a trend ten nasilił się jeszcze w 2009 r. Wskutek drogich pasz dochody przeciętnego gospodarstwa mleczarskiego w Holandii zmalały aż o 47% (46 tys. euro) do 51,1 tys. euro. Pocieszające jest tylko, że mimo tych negatywnych tendencji, holenderskie farmy mleczarskie mogły nieco zaoszczędzić dzięki dobrej koniunkturze w pierwszym półroczu ub. r.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.