fbpx

Hodowla wbp z Gościeradza

Kiedy pan Andrzej Januszewski z Gościeradza przejmował gospodarstwo po rodzicach w 2000 roku, stado liczyło 50 macior, obecnie w gospodarstwie stado podstawowe liczy 200 macior wbp. W oparciu o doświadczenia brata ojca, hodowlę zarodową rasy wielkiej białej polskiej rozpoczęli rodzice w 1984 roku, od zakupu 12 macior, bazując na 25 ha ziemi. N

Samasz loteria - baner

W chwili przejęcia gospodarstwa były wybudowane 3 chlewnie: porodówka, tuczarnia i odchowalnia. Budynki po przejęciu zostały zmodernizowane i zaadaptowane na 47 stanowisk porodowych i 58 stanowisk dla macior luźnych. Ponadto, rolnik dobudował chlewnię na maciory luźne o powierzchni 380 m2 na 110 stanowisk, tuczarnię 600 m2 na 800 stanowisk i odchowalnię 300m2 na 800 sztuk. W 1998 roku powstała mieszalnia pasz z zapleczem magazynowym na zboże 300 ton, o wydajności 500 ton na miesiąc paszy pełnoporcjowej. Dwa lata później został wybudowany kompleks silosów na 1400 ton.
W chlewniach wentylacja jest komputerowo sterowana, została zainstalowana przez firmę Geneu, która współpracuje z hodowcą od paru lat. Porodówki i odchowalnie ogrzewane są przez promienniki, natomiast w tuczarni nie ma ogrzewania, ponieważ duża ilość stanowisk zapewnia odpowiednią temperaturę, około 20°C. Hodowca przez wiele lat obserwacji doszedł do wniosku, że stała temperatura w całym budynku nie jest wskazana, lecz bardziej przyjazne dla prosiąt i obsługi zwierząt jest ogrzewanie miejscowe.
W gospodarstwie utrzymuje się średnio 200 macior, wskaźnik oproszeń wynosi 2,2 od jednej lochy, w miocie rodzi się średnio 12 prosiąt. Rolnik w ciągu roku odchowuje 4400 tuczników. Największy miot w całej historii hodowli wyniósł 21 prosiąt, z czego odchowano 17 sztuk. Średnio odchowuje się 10,5 prosiąt z jednego miotu. Maciory podzielone są na grupy po 16 sztuk, co dwa tygodnie odbywa się krycie, z czego 60% naturalnie. W gospodarstwie są utrzymywane 4 knury stadne, pochodzące z zakupu. Średnia użytkowość knura to 3-4 lata. Reszta macior jest inseminowana, nasienie dowożone jest ze Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy. Zawsze jest stosowane dwukrotne krycie i unasiennianie, co 12 godz. Około 10% macior musi być powtórnie inseminowana lub kryta. Z racji posiadanych knurów i braku miejsca na więcej, inseminacja stanowi 40%.
W porodówce kojce zbudowane są według własnych spostrzeżeń i doświadczenia rolnika. Maciory utrzymuje się na ściółce, boks podzielony jest na część porodową i kojec dla prosiąt, nad każdym kojcem jest lampa promieniowa. Technologia boksu pozwala na sprawną obsługę porodu i późniejszą profilaktykę dotyczącą prosiąt. Utrzymanie ściółkowe według hodowcy jest bardziej przyjazne naturze zwierzęcia, co odzwierciedla się w produkcji. Po wymianie poglądów z innymi hodowcami i lekarzami weterynarii rolnik odszedł od obcinania kiełków po porodzie, ponieważ jest to pierwsza droga dostępu bakterii. Prosięta przebywają przy maciorze 25-28 dni i od razu są odsadzane do odchowalni. Około 10 dnia po porodzie podawana jest w niedużych ilościach pasza własnej produkcji. Paszę wymienia się często na świeżą, ponieważ wchłania zapach chlewni, co obniża jej smakowitość. Po 3 dniach w odchowalni prosięta przechodzą stopniowo na inną paszę. Przez cały odchów mają stały dostęp do wody. W odchowalni, podobnie jak w tuczarni w boksie przebywa 30 sztuk.
W zakresie żywienia gospodarstwo od wielu lat współpracuje z LNB Poland, rolnik otrzymuje receptury i zakupuje komponenty do koncentratów i pasz wytwarzanych we własnym gospodarstwie. Gospodarstwo pana Januszewskiego prowadzi skup zbóż, około 1300 ton rocznie, głównie pszenicy, jęczmienia, pszenżyta i owsa, własne zboża stanowią nieduży wkład, powierzchnia upraw wynosi 40 ha pszenicy i 20 ha rzepaku. Pasze pełnoporcjowe wytwarzane są we własnej mieszalni, przy możliwościach produkcyjnych 500 ton miesięcznie. Wytwarza się 10 rodzajów pasz odpowiednio do danej grupy: maciory, prosięta, warchlaki, tuczniki, loszki hodowlane i knurki oraz knury stadne. Średnie zużycie paszy u macior przez większy okres ciąży waha się 2,0-2,4 kg na dobę, maciory karmiące w zależności czy to jest pierwiastka czy wieloródka od 5-7 kg na dobę. Zużycie paszy przy tucznikach wynosi około 270 kg, od urodzenia do osiągnięcia 100 kg wagi, w ciągu 5,5 miesiąca.
Warchlaki w wadze 35 kg przechodzą na tuczarnię. Pasza podawana jest na półmokro automatycznie. Zwierzęta mają stały dostęp do wody i paszy. Mieszanka podawana tucznikom składa się ze zbóż, śruty sojowej, rzepakowej i koncentratu o odpowiednim składzie. Wskaźnik mięsności w tuczu wynosi około 55%, zdaniem rolnika mięsność tą można by było poprawić w momencie wprowadzenia krzyżowania towarowego. Z racji, że hodowla jest prowadzona w czystej rasie wbp, wynik jest zadowalający. Sprzedaż tuczników jest w całości zakontraktowana dla Zakładów Mięsnych Duda S.A.
Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli zarodowej, którą zapoczątkowali rodzice pana Januszewskiego w 1984 roku. Hodowana jest wyłącznie rasa wbp, rolnik uważa ją za jedną z lepszych ras. Z tej rasy wywodzi się bardzo dobry materiał mateczny do dalszego chowu, charakteryzuje się wysokimi wskaźnikami rozrodu, odznacza się silnym instynktem macierzyńskim, są mało agresywne, odporne na stres i na warunki środowiskowe panujące w hodowlach prowadzonych w Polsce. Po urodzeniu prowadzi się selekcję i wybierane są najlepsze prosięta na materiał hodowlany. Pierwszą selekcję przeprowadza hodowca wspólnie z pracownikiem firmy Polsus. Przy rocznym odchowie 4400 sztuk średnio sprzedaje się 10% materiału hodowlanego. W gospodarstwie odbywa się sprzedaż bezpośrednia do odbiorców indywidualnych jak i przez Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej. Przed sprzedażą poszczególne sztuki są selekcjonowane pod względem zdrowotności, kondycji i pokroju. Po uzyskaniu wymaganych parametrów kierowane są do sprzedaży.
Od momentu przejęcia gospodarstwa rolnik zwiększył produkcję o 300% w ciągu 5 lat. Najbliższe plany są związane z zakupem nowych maszyn i ulepszaniem infrastruktury w gospodarstwie. Pan Andrzej Januszewski obecnie złożył wniosek do ARiMR o dofinansowanie na zakup maszyn i utwardzenie placów manewrowych. Przy pomocy kredytu uzyskanego z linii Młody Rolnik została przeprowadzona budowa nowych chlewni.
Gospodarstwo w krótkim okresie uzyskało liczne championy na wystawach ogólnopolskich i regionalnych. Między innymi na Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Minikowie w 2005 roku został zdobyty vicechampion w kategorii knurki hodowlane. W 2004 roku na Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Żninie loszka z Gościeradza zdobyła vicechampiona, a knurek championa. Gospodarstwo uzyskało w 1997 roku nagrodę Złota Wiecha w dziedzinie Zagroda w Gospodarstwie Rolniczym. W 2003 roku pan Januszewski został nagrodzony tytułem Rolnik Pomorza i Kujaw, w kategorii produkcji zwierzęcej. W tym samym roku rolnik zdobył tytuł Mistrz Wojewódzki w konkursie Agroliga 2003 i jednocześnie został laureatem krajowej Agroligii 2003, uzyskując nagrodę specjalną Prezesa ARiMR.
W 2005 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał panu Andrzejowi Januszewskiemu odznakę honorową : Zasłużony dla rolnictwa”.


Natalia Buczkowska

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.