fbpx
Strona głównaPozostałeHodowla wbp z Gościeradza

Hodowla wbp z Gościeradza

Kiedy pan Andrzej Januszewski z Gościeradza przejmował gospodarstwo po rodzicach w 2000 roku, stado liczyło 50 macior, obecnie w gospodarstwie stado podstawowe liczy 200 macior wbp. W oparciu o doświadczenia brata ojca, hodowlę zarodową rasy wielkiej białej polskiej rozpoczęli rodzice w 1984 roku, od zakupu 12 macior, bazując na 25 ha ziemi. N

W chwili przejęcia gospodarstwa były wybudowane 3 chlewnie: porodówka, tuczarnia i odchowalnia. Budynki po przejęciu zostały zmodernizowane i zaadaptowane na 47 stanowisk porodowych i 58 stanowisk dla macior luźnych. Ponadto, rolnik dobudował chlewnię na maciory luźne o powierzchni 380 m2 na 110 stanowisk, tuczarnię 600 m2 na 800 stanowisk i odchowalnię 300m2 na 800 sztuk. W 1998 roku powstała mieszalnia pasz z zapleczem magazynowym na zboże 300 ton, o wydajności 500 ton na miesiąc paszy pełnoporcjowej. Dwa lata później został wybudowany kompleks silosów na 1400 ton.
W chlewniach wentylacja jest komputerowo sterowana, została zainstalowana przez firmę Geneu, która współpracuje z hodowcą od paru lat. Porodówki i odchowalnie ogrzewane są przez promienniki, natomiast w tuczarni nie ma ogrzewania, ponieważ duża ilość stanowisk zapewnia odpowiednią temperaturę, około 20°C. Hodowca przez wiele lat obserwacji doszedł do wniosku, że stała temperatura w całym budynku nie jest wskazana, lecz bardziej przyjazne dla prosiąt i obsługi zwierząt jest ogrzewanie miejscowe.
W gospodarstwie utrzymuje się średnio 200 macior, wskaźnik oproszeń wynosi 2,2 od jednej lochy, w miocie rodzi się średnio 12 prosiąt. Rolnik w ciągu roku odchowuje 4400 tuczników. Największy miot w całej historii hodowli wyniósł 21 prosiąt, z czego odchowano 17 sztuk. Średnio odchowuje się 10,5 prosiąt z jednego miotu. Maciory podzielone są na grupy po 16 sztuk, co dwa tygodnie odbywa się krycie, z czego 60% naturalnie. W gospodarstwie są utrzymywane 4 knury stadne, pochodzące z zakupu. Średnia użytkowość knura to 3-4 lata. Reszta macior jest inseminowana, nasienie dowożone jest ze Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy. Zawsze jest stosowane dwukrotne krycie i unasiennianie, co 12 godz. Około 10% macior musi być powtórnie inseminowana lub kryta. Z racji posiadanych knurów i braku miejsca na więcej, inseminacja stanowi 40%.
W porodówce kojce zbudowane są według własnych spostrzeżeń i doświadczenia rolnika. Maciory utrzymuje się na ściółce, boks podzielony jest na część porodową i kojec dla prosiąt, nad każdym kojcem jest lampa promieniowa. Technologia boksu pozwala na sprawną obsługę porodu i późniejszą profilaktykę dotyczącą prosiąt. Utrzymanie ściółkowe według hodowcy jest bardziej przyjazne naturze zwierzęcia, co odzwierciedla się w produkcji. Po wymianie poglądów z innymi hodowcami i lekarzami weterynarii rolnik odszedł od obcinania kiełków po porodzie, ponieważ jest to pierwsza droga dostępu bakterii. Prosięta przebywają przy maciorze 25-28 dni i od razu są odsadzane do odchowalni. Około 10 dnia po porodzie podawana jest w niedużych ilościach pasza własnej produkcji. Paszę wymienia się często na świeżą, ponieważ wchłania zapach chlewni, co obniża jej smakowitość. Po 3 dniach w odchowalni prosięta przechodzą stopniowo na inną paszę. Przez cały odchów mają stały dostęp do wody. W odchowalni, podobnie jak w tuczarni w boksie przebywa 30 sztuk.
W zakresie żywienia gospodarstwo od wielu lat współpracuje z LNB Poland, rolnik otrzymuje receptury i zakupuje komponenty do koncentratów i pasz wytwarzanych we własnym gospodarstwie. Gospodarstwo pana Januszewskiego prowadzi skup zbóż, około 1300 ton rocznie, głównie pszenicy, jęczmienia, pszenżyta i owsa, własne zboża stanowią nieduży wkład, powierzchnia upraw wynosi 40 ha pszenicy i 20 ha rzepaku. Pasze pełnoporcjowe wytwarzane są we własnej mieszalni, przy możliwościach produkcyjnych 500 ton miesięcznie. Wytwarza się 10 rodzajów pasz odpowiednio do danej grupy: maciory, prosięta, warchlaki, tuczniki, loszki hodowlane i knurki oraz knury stadne. Średnie zużycie paszy u macior przez większy okres ciąży waha się 2,0-2,4 kg na dobę, maciory karmiące w zależności czy to jest pierwiastka czy wieloródka od 5-7 kg na dobę. Zużycie paszy przy tucznikach wynosi około 270 kg, od urodzenia do osiągnięcia 100 kg wagi, w ciągu 5,5 miesiąca.
Warchlaki w wadze 35 kg przechodzą na tuczarnię. Pasza podawana jest na półmokro automatycznie. Zwierzęta mają stały dostęp do wody i paszy. Mieszanka podawana tucznikom składa się ze zbóż, śruty sojowej, rzepakowej i koncentratu o odpowiednim składzie. Wskaźnik mięsności w tuczu wynosi około 55%, zdaniem rolnika mięsność tą można by było poprawić w momencie wprowadzenia krzyżowania towarowego. Z racji, że hodowla jest prowadzona w czystej rasie wbp, wynik jest zadowalający. Sprzedaż tuczników jest w całości zakontraktowana dla Zakładów Mięsnych Duda S.A.
Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli zarodowej, którą zapoczątkowali rodzice pana Januszewskiego w 1984 roku. Hodowana jest wyłącznie rasa wbp, rolnik uważa ją za jedną z lepszych ras. Z tej rasy wywodzi się bardzo dobry materiał mateczny do dalszego chowu, charakteryzuje się wysokimi wskaźnikami rozrodu, odznacza się silnym instynktem macierzyńskim, są mało agresywne, odporne na stres i na warunki środowiskowe panujące w hodowlach prowadzonych w Polsce. Po urodzeniu prowadzi się selekcję i wybierane są najlepsze prosięta na materiał hodowlany. Pierwszą selekcję przeprowadza hodowca wspólnie z pracownikiem firmy Polsus. Przy rocznym odchowie 4400 sztuk średnio sprzedaje się 10% materiału hodowlanego. W gospodarstwie odbywa się sprzedaż bezpośrednia do odbiorców indywidualnych jak i przez Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej. Przed sprzedażą poszczególne sztuki są selekcjonowane pod względem zdrowotności, kondycji i pokroju. Po uzyskaniu wymaganych parametrów kierowane są do sprzedaży.
Od momentu przejęcia gospodarstwa rolnik zwiększył produkcję o 300% w ciągu 5 lat. Najbliższe plany są związane z zakupem nowych maszyn i ulepszaniem infrastruktury w gospodarstwie. Pan Andrzej Januszewski obecnie złożył wniosek do ARiMR o dofinansowanie na zakup maszyn i utwardzenie placów manewrowych. Przy pomocy kredytu uzyskanego z linii Młody Rolnik została przeprowadzona budowa nowych chlewni.
Gospodarstwo w krótkim okresie uzyskało liczne championy na wystawach ogólnopolskich i regionalnych. Między innymi na Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Minikowie w 2005 roku został zdobyty vicechampion w kategorii knurki hodowlane. W 2004 roku na Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Żninie loszka z Gościeradza zdobyła vicechampiona, a knurek championa. Gospodarstwo uzyskało w 1997 roku nagrodę Złota Wiecha w dziedzinie Zagroda w Gospodarstwie Rolniczym. W 2003 roku pan Januszewski został nagrodzony tytułem Rolnik Pomorza i Kujaw, w kategorii produkcji zwierzęcej. W tym samym roku rolnik zdobył tytuł Mistrz Wojewódzki w konkursie Agroliga 2003 i jednocześnie został laureatem krajowej Agroligii 2003, uzyskując nagrodę specjalną Prezesa ARiMR.
W 2005 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał panu Andrzejowi Januszewskiemu odznakę honorową : Zasłużony dla rolnictwa”.


Natalia Buczkowska

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.