fbpx
Strona głównaWiadomościHodowla świń pod kreską. Jak wygląda opłacalność produkcji żywca wieprzowego?

Hodowla świń pod kreską. Jak wygląda opłacalność produkcji żywca wieprzowego?

Fatalna passa na rynku trzody chlewnej trwa. Nie dość, że nadal mamy do czynienia z szalejącym afrykańskim pomorem świń, to w ostatnim czasie dość mocno zmniejszył się eksport europejskiej wieprzowiny do Chin, co znalazło odzwierciedlenie w spadku cen tuczników.

W kraju najgorzej sytuacja wygląda w czerwonych strefach, tutaj płacą średnio nawet o 1 zł/kg mniej niż w strefach wolnych od ASF. Ponadto w strefach czerwonych ze względu na brak odbioru dochodzi do przerastania tuczników, co jeszcze obniża ich wartość.

Import zmniejszyły znacznie Chiny deklarujące odbudowę pogłowia trzody do stanu sprzed wystąpienia choroby. W związku z tym spadają znów ceny żywca w Hiszpanii, dotychczas jednego z największych beneficjentów występowania choroby w Państwie Środka. Sutuacji nie ułatwia epidemia COVID-19, popyt wewnętrzny jest bowiem niższy od tego sprzed epidemii.

Spadła również cena w Danii i na kluczowym rynku niemieckim, gdzie obecnie płacą zaledwie 1,30 euro/kg (wbc).

A jak wygląda opłacalność produkcji w kraju? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swojej kalkulacji Wielkopolska Izba Rolnicza.

Kalkulacja kosztów produkcji trzody chlewnej w zł/szt., opracowanie: Magdalena Kołodziejek, Wielkopolska Izba Rolnicza

Pamiętajmy, że kalkulacja ma charakter orientacyjny. Wartości będą różniły się w zależności od technologii produkcji i indywidualnych metod w poszczególnych gospodarstwach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.